Yhteenveto
- Varhaiskasvatuksen tilannekuva ja tulevat kehitystarpeet esillä
- Luottamusmiehen näkemykset henkilöstön tilanteesta otettiin tiedoksi
- Koulun arki ja suunnitelmat tarkastuslautakunnan tietoon
- Hyvinvointipalveluiden resurssit ja kehitystarpeet esillä
Varhaiskasvatuksen tilannekuva ja tulevat kehitystarpeet esillä
Tarkastuslautakunta kuuli kokouksessaan varhaiskasvatuksen tulosaluepäällikkö Tarja Lipposen ajankohtaiskatsauksen. Lipponen esitteli varhaiskasvatuksen nykytilannetta, tunnisti keskeiset haasteet ja avasi kehityssuuntia Nurmeksessa. Lautakunta päätti merkitä katsauksen tiedoksi. Päätös tarkoittaa, että lautakunta ottaa tiedot huomioon tulevassa arviointityössään, mutta ei tehnyt välittömiä toimenpiteitä tai muutoksia varhaiskasvatuksen järjestämiseen tai rahoitukseen. Katsauksessa esiin noussut palvelujen tilanne voi vaikuttaa jatkossa kaupungin budjettiratkaisuihin.
Luottamusmiehen näkemykset henkilöstön tilanteesta otettiin tiedoksi
Luottamusmies Tommi Isotalo toi lautakunnalle henkilöstön ajankohtaisia asioita ja näkemyksiä työolosuhteista sekä hyvinvoinnista. Lautakunta päätti yksimielisesti merkitä luottamusmiehen katsauksen tiedoksi, eikä käynyt asiasta laajempaa keskustelua. Päätös osoittaa, että henkilöstön edustajan esille tuomat asiat kirjattiin lautakunnan tietoon, mutta varsinaisia toimenpiteitä ei tässä vaiheessa nähty tarpeelliseksi. Katsaus kuitenkin rakentaa pohjaa tuleville keskusteluille henkilöstön hyvinvoinnista.
Koulun arki ja suunnitelmat tarkastuslautakunnan tietoon
Kirkkokadun koulun rehtori Jukka Ikonen esitteli lautakunnalle koulun ajankohtaista tilannetta sekä tulevia suunnitelmia. Kokouksessa ei pureuduttu yksityiskohtaisesti rehtorin esityksen sisältöön, mutta katsaus merkittiin tiedoksi ilman lisätoimenpiteitä. Koulun ruokailuaika mainittiin osana arjen sujuvuutta, mutta se ei ollut päätöksenteon kohteena. Mitään taloudellisia päätöksiä tai rahoituksen muutoksia ei tehty Kirkkokadun kouluun liittyen.
Hyvinvointipalveluiden resurssit ja kehitystarpeet esillä
Hyvinvointijohtaja Petri Moilanen esitteli lautakunnalle ajankohtaisia asioita hyvinvointipalveluista, mukaan lukien palveluiden kehittämistarpeet, asiakaspalautteet ja resursoinnin haasteet. Lautakunta päätti merkitä Moilasen katsauksen tiedoksi. Esityksessä korostui erityisesti tarve lisätä resursseja tietyille hyvinvointipalveluille, mikä voi vaikuttaa tuleviin talousarvioihin. Tässä vaiheessa lautakunta ei kuitenkaan tehnyt päätöksiä rahoituksen kohdentamisesta tai vähentämisestä, vaan keskittyi tietopohjan vahvistamiseen arviointityötä varten.
