Yhteenveto
- Tutustumiskäynti SER-lajittelupisteelle paljastaa kierrätyksen tarpeet
- Koirapuiston puutteet esiin – korjaukset urakoitsijalle
- Arviointikertomuksen valmistelu etenee – valtuustolle tulossa kattava raportti
- Seuraava kokous päätettiin – työ jatkuu jo toukokuussa
Tutustumiskäynti SER-lajittelupisteelle paljastaa kierrätyksen tarpeet
Tohmajärven tarkastuslautakunta päätti järjestää tutustumiskäynnin sähkö- ja elektroniikkaromun (SER) lajittelupisteelle. Käynnin tarkoituksena oli arvioida pisteen toimintaa, kierrätysmahdollisuuksia sekä jätemaksujen kohtuullisuutta. Lautakunta totesi, että lajittelupisteen kontit täyttyvät nopeasti, mikä osoittaa palvelun aktiivista käyttöä ja tarvetta alueella. Lisäksi havaittiin, että hyöty- ja vaarallisten jätteiden maksut ovat perusteltuja suhteessa tarjottuun palveluun. Päätöksen mukaan käynnistä tehdyt havainnot hyödynnetään jatkossa kunnan jätehuollon kehittämisessä ja ympäristöasioiden arvioinnissa.
Koirapuiston puutteet esiin – korjaukset urakoitsijalle
Lautakunta teki tutustumiskäynnin kunnan koirapuistoon yhdessä toimistoinsinööri Oskari Mähösen kanssa. Tarkastuksessa löytyi uusia puutteita, joita ei ollut havaittu aiemmassa talvitarkastuksessa. Päätöksen mukaisesti nämä puutteet viedään tiedoksi urakoitsijalle, jotta korjaukset voidaan toteuttaa viipymättä. Tavoitteena on varmistaa koirapuiston turvallisuus ja käytettävyys kaikille kuntalaisille. Käynnistä laaditaan muistiinpano, joka käsitellään seuraavassa kokouksessa.
Arviointikertomuksen valmistelu etenee – valtuustolle tulossa kattava raportti
Kokouksessa päätettiin jatkaa vuoden 2023 arviointikertomuksen valmistelua. Tarkastuslautakunnan tehtävänä on arvioida, ovatko kunnan valtuuston asettamat toiminnan ja talouden tavoitteet toteutuneet ja onko toiminta järjestetty tuloksellisesti. Tilintarkastaja Taina Törrönen vastaa valmistelusta, ja lautakunta syventyy raportin sisältöön seuraavassa kokouksessaan. Kattava arviointikertomus antaa valtuustolle konkreettisia suosituksia kunnan toiminnan kehittämiseksi.
Seuraava kokous päätettiin – työ jatkuu jo toukokuussa
Lautakunta sopi seuraavan kokouksen ajankohdaksi 28. toukokuuta 2024 klo 8.30. Säännöllinen kokoontuminen varmistaa arviointi- ja seurantatyön tehokkuuden sekä mahdollistaa ajankohtaisten asioiden käsittelyn ilman viivytyksiä.