Yhteenveto
- Kotiäänestys mahdollisti vaalien osallistumisen kotona asuville
- Laitosäänestyksessä varmistettiin hoivakotien asukkaiden äänioikeus
- Ennakkoäänestysasiakirjojen tarkastus varmisti satojen äänten hyväksynnän
Kotiäänestys mahdollisti vaalien osallistumisen kotona asuville
Tohmajärven keskusvaalilautakunta totesi kokouksessaan, että aluevaalien kotiäänestys järjestettiin onnistuneesti. Määräaikaan mennessä kotiäänestykseen ilmoittautui 16 henkilöä, joista kaksi oli omaishoitajia. Kotiäänestys toteutettiin 2. huhtikuuta vaalitoimitsijan ja lautakunnan sihteerin toimesta. Kaikki ilmoittautuneet saivat äänestää vaalilain edellyttämällä tavalla, ja lautakunta hyväksyi yksimielisesti kotiäänestysten tulokset. Päätös takaa, että liikuntarajoitteiset ja kotona hoidettavat kuntalaiset saivat käyttää äänioikeuttaan yhdenvertaisesti.
Laitosäänestyksessä varmistettiin hoivakotien asukkaiden äänioikeus
Aluevaalien laitosäänestys järjestettiin Takkunurmentuvassa, Erkkilässä ja Marjattakodissa sekä yhdessä muussa kohteessa. Vaalitoimikunta vastasi laitosäänestyksen toteutuksesta vaalilain mukaisesti 4. huhtikuuta. Keskusvaalilautakunta hyväksyi yksimielisesti kaikki laitosäänestykset virallisiksi ja lainmukaisiksi. Näin varmistettiin, että myös laitoksissa asuvat kuntalaiset pääsivät vaikuttamaan vaalitulokseen.
Ennakkoäänestysasiakirjojen tarkastus varmisti satojen äänten hyväksynnän
Kokouksessa käsiteltiin aluevaalien ennakkoäänestysasiakirjojen tarkastusta. Lautakunnalle oli toimitettu yhteensä 1028 lähetekuorta ennakkoääniä varten. Tarkastuksen yhteydessä havaittiin joidenkin lähetekirjeiden allekirjoituksen puuttuminen, mutta lautakunta selvitti tilanteet ja päätti hyväksyä kaikki vaalikuoret ennakkoäänestyksestä. Vaalikuoret paketoitiin ja sinetöitiin jatkokäsittelyä varten. Päätös mahdollistaa sen, että kaikki ennakkoon annetut 1028 ääntä lasketaan mukaan lopulliseen vaalitulokseen.
