27.2.2026 Juuan kunta - Tarkastuslautakunta: Tilintarkastus kilpailutukseen vuosille 2026–2029 ja vuoden 2025 arviointikertomuksen valmistelu käyntiin

Yhteenveto

  • Tilintarkastuspalvelut kilpailutetaan kunnan ja tytäryhtiöiden osalta
  • Kirjanpidon ja palkanlaskennan kuuleminen rajattiin kahteen henkilöön
  • Vuoden 2025 arviointikertomuksen valmistelu käynnistettiin

Tilintarkastuspalvelut kilpailutetaan kunnan ja tytäryhtiöiden osalta

Kokouksessa päätettiin käynnistää kunnan ja sen tytäryhtiöiden tilintarkastuspalveluiden kilpailutus tilikausille 2026–2029 esitetyn hankintailmoituksen mukaisesti. Kilpailutukseen valittaviksi tilintarkastusyhteisöiksi päätettiin BDO, Talvea ja KPMG.

Päätöksen keskeisenä taustana oli kuntalain mukainen työnjako: valtuusto valitsee tilintarkastajan, ja tarkastuslautakunnan tehtävänä on valmistella valtuustolle hallinnon ja talouden tarkastusta koskevat asiat. Kokouksessa tähän liittyen täsmennettiin asiaa koskevaa johdantotekstiä: siihen kirjattiin varapuheenjohtajan esityksestä viittaus kuntalain 121 §:ään, jonka mukaan tarkastuslautakunnan on valmisteltava valtuuston päätettävät hallinnon ja talouden tarkastusta koskevat asiat.

Lisäksi päätettiin kilpailutuksen toteutustavasta. Koska hankinnan arvon todettiin jäävän alle kansallisen kynnysarvon, kilpailutus päätettiin hoitaa hankintatoimen kautta. Lautakunta antoi toimeksiannon Pohjois-Karjalan hankintatoimelle kilpailutuksen toteuttamiseksi.

Samalla lautakunta valtuutti varapuheenjohtajan tarvittaessa neuvottelemaan hankintatoimen kanssa kilpailutuksen yksityiskohdista ja toimeksiannon muutoksista. Asian käsittelyn alussa yksi jäsen poistui esteellisenä (intressijäävi) ennen päätöksentekoa.

Kirjanpidon ja palkanlaskennan kuuleminen rajattiin kahteen henkilöön

Asiakohdassa oli esitetty, että kuultaviksi kutsutaan neljä työntekijää: kirjanpitäjät Pirkko Miettinen ja Virpi Malja sekä palkanlaskijat Katja Kukkonen ja Merja Halmetoja.

Päätöksenä kuitenkin kuultiin kaksi henkilöä: kirjanpitäjä Pirkko Miettistä sekä palkanlaskija Katja Kukkosta. Kuulemisen aikana pidettiin tauko klo 9:07–9:16.

Tässä asiakohdassa ei tehty muita päätöksiä eikä kirjattu talouteen, resursseihin tai toimintatapoihin kohdistuvia muutoksia; päätös koski kuulemisen toteuttamista.

Vuoden 2025 arviointikertomuksen valmistelu käynnistettiin

Kokouksessa päätettiin aloittaa vuoden 2025 arviointikertomuksen valmistelu. Päätös tehtiin esityksen mukaisesti.

Käsittelyssä keskeinen asia oli nimenomaan valmistelutyön käynnistäminen, eli arviointikertomuksen laatimiseen ryhtyminen vuoden 2025 toiminnasta ja taloudesta päätöksenteon pohjaksi.