Yhteenveto
- Kaupunkirakennelautakunnan osavuosikatsaus 1.1.–31.3.2023
- Mäntyniementie 1 ja ympäristö asemakaavoituksen käynnistämissopimus
- Merkintöjä: Kaavahankkeita ja maanhankintatilanne
- Valtuustoaloite katoksista ja pyöräkatoksista bussipysäkeille
- Yksityisteiden kunnossapitoavustukset vuodelle 2023
- Eno-Tuupovaara -rantaosayleiskaavan laatiminen käyntiin
- Kaupunginvaltuuston päätökset tiedoksi – asemakaavamuutoksia luvassa
- Viranhaltijapäätökset: Luottamus valmisteluun säilyi
Kaupunkirakennelautakunnan osavuosikatsaus 1.1.–31.3.2023
Kaupunkirakennelautakunta hyväksyi yksimielisesti alkuvuoden 2023 osavuosikatsauksen sekä yhdyskuntatekniikan investointiohjelmaan tehdyt muutokset hankeryhmätasolla. Käyttötalouden toimintakatteen odotetaan toteutuvan budjetin mukaisesti, mutta uudisrakentamisen hiipuminen näkyy maaomaisuuden tulosalueella ja tonttien luovutustavoitteet jäämässä vajaiksi. Joukkoliikenteen matkamäärissä nähtiin 32 % kasvu, johon matkalippujen hinnanalennukset ovat vaikuttaneet selvästi myönteisesti.
Yhdyskuntatekniikan investoinnit etenevät aikataulussa, vaikka asiantuntijaresurssien puute hidastaa kehitystä. Tilakeskuksen kasvavat kiinteistö- ja rakentamiskustannukset uhkaavat tulostavoitteiden saavuttamista. Uimahallien hankesuunnittelukustannusten ylitys johtaa muiden projektien siirtoihin tai kunnossapidon määrärahojen sopeuttamiseen. Talouden kehitystä seurataan tarkasti ja mahdollisiin rahoitusmuutoksiin varaudutaan heinäkuun katsauksessa.
Mäntyniementie 1 ja ympäristö asemakaavoituksen käynnistämissopimus
Lautakunta hyväksyi Mäntyniementie 1:n ja sen ympäristön asemakaavan muutoksen käynnistämissopimuksen Joensuun Jääkarhut ry:n aloitteesta. Tavoitteena on mahdollistaa avantouintikeskuksen laajentaminen sekä parantaa liikennejärjestelyjä ja pysäköintiä alueella. Kaupunki perii kaavan laatimisen kustannukset hakijalta, eikä sopimus sido kaupunkia hyväksymään lopulta kaavamuutosta.
Kaavatyössä selvitetään myös vaihtoehtoisia sijoituspaikkoja avantouintikeskukselle. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma julkaistaan keväällä 2023, asemakaavaluonnos tuodaan nähtäville syksyllä/talvella 2023 ja ehdotus kaupunginvaltuuston käsittelyyn talvella 2024–2025.
Merkintöjä: Kaavahankkeita ja maanhankintatilanne
Kokouksessa merkittiin tiedoksi useita kaavahankkeita, erityisesti Penttilän hovin sekä Mäntyniementie 1:n osallistumis- ja arviointisuunnitelmat. Mäntyniementien suunnittelussa painotetaan avantouintikeskuksen laajennusta sekä liikenteen, ympäristön ja päästöjen vaikutuksia. Penttilän hovissa kyseessä on tekninen rajakorjaus kiinteistöhallinnan mukaisesti.
Kaava-aineistot ovat nähtävillä 4.5.–29.5.2023 ja yleisötilaisuus järjestetään 8.5.2023 Vehkalahden avantouintikeskuksessa. Kaavaehdotukset asetetaan nähtäville alustavasti syksyllä 2024; päätöksistä voi valittaa hallinto-oikeuteen.
Valtuustoaloite katoksista ja pyöräkatoksista bussipysäkeille
Lautakunta päätti esittää kaupunginhallitukselle vastauksen Anni Järvisen ym. valtuustoaloitteeseen, jossa vaadittiin kattavampaa pysäkkikatosten ja pyöräkatosten rakentamista Joensuun bussipysäkeille. Aloitteen toteutus edellyttää eri viranomaisten yhteistyötä, eikä valtionavustusta saatu Traficomin määrärahapulan vuoksi.
Kaupunki selvittää pysäkkiselvityksen liittämistä yleiskaavan päivitykseen kevään 2023 aikana. Uudet pysäkki- ja pyöräkatokset toteutetaan jatkossa katuverkon rakennus- tai peruskorjausten yhteydessä.
Yksityisteiden kunnossapitoavustukset vuodelle 2023
Lautakunta myönsi yksityisteiden kunnossapitoavustuksia yhteensä 214 696,53 euroa vuodelle 2023: I-maksuluokan teille 270 €/km ja II-maksuluokan teille 180 €/km. Avustuksiin oli budjetoitu yhteensä 316 800 euroa, joten noin 102 000 euroa jää perusparannuksiin sekä myöhemmin haettaviin avustuksiin.
Avustuspiiristä poistettiin tiekunnat, jotka eivät toimittaneet kokouspöytäkirjaa vuoden loppuun mennessä – jatkossa tämä on avustuksen saamisen ehto.
Eno-Tuupovaara -rantaosayleiskaavan laatiminen käyntiin
Lautakunta käynnisti Eno-Tuupovaara -rantaosayleiskaavan laadinnan rajatulle alueelle ohjaamaan rantarakentamista emätilatarkastelun, luonto- ja maisemaselvitysten pohjalta. Uusia pysyviä asuinrakennuspaikkoja ei osoiteta, vaan rakennuspaikat varataan loma-asumiseen sekä matkailu- ja virkistyskäyttöön.
Kaavan myötä alueelle voi rakentaa enintään 232 uutta lomarakennusta (yhteensä max. 415 rakennuspaikkaa), kullekin enintään kaksiasuntoisia lomarakennuksia sekä talousrakennuksia yhteensä max. 400 k-m²/rakennuspaikka.
Luonnos tuodaan lautakunnan hyväksyttäväksi ennen nähtäville asettamista, jolloin sidosryhmiltä pyydetään lausuntoja jatkokäsittelyyn.
Kaupunginvaltuuston päätökset tiedoksi – asemakaavamuutoksia luvassa
Lautakunta merkitsi tiedoksi kaupunginvaltuuston päätökset Salpakadun jatkeen sekä Tikkamäentie 17:n asemakaavamuutoksista ja tonttijaosta. Salpakadun jatkeen muutos mahdollistaa alueen kehittämisen ja liikennejärjestelyjen parantamisen; Tikkamäentie puolestaan tukee alueen rakentamista.
Viranhaltijapäätökset: Luottamus valmisteluun säilyi
Lautakunta merkitsi tiedoksi kaavoituspäällikön, kaupungingeodeetin, kaupungininsinöörin, kaupunkiympäristöjohtajan, tilakeskuksen johtajan ja tonttipäällikön ajalla 29.3.–24.4.2023 tekemät päätökset liittyen kaavoitukseen, maankäyttöön ja infrastruktuuriin. Lautakunta ei ottanut päätöksiä erilliskäsittelyyn vaan osoitti täyden luottamuksensa viranhaltijoiden valmistelutyöhön.