18.4.2024 Joensuun kaupunki - Joensuun alueellinen jätelautakunta: Joensuun alueellisen jätelautakunnan kokouksen päätökset: tiivis katsaus käsiteltyihin asioihin

Yhteenveto

  • Osavuosikatsaus alkuvuodelta 2024: talous ja toiminta suunnitelmien mukaisia
  • Valvontatoimet laiminlyötyjen lietetietojen vuoksi: ELY-keskukselle esitys valvontamääräyksestä
  • Kunnallisten jätehuoltomääräysten uudistus: selkeyttä, joustavuutta ja kustannustehokkuutta
  • Puhas Oy:n palvelutasoraportti tiedoksi – näkymät jätehuollon kehittämiseen
  • Viranhaltijapäätökset merkittiin tiedoksi – ei vaikutuksia talouteen

Osavuosikatsaus alkuvuodelta 2024: talous ja toiminta suunnitelmien mukaisia

Joensuun alueellinen jätelautakunta käsitteli vuoden 2024 ensimmäisen neljänneksen osavuosikatsauksen. Katsauksen mukaan sekä toiminta että talous ovat toteutuneet odotetusti, eikä talousarvioon ole tullut poikkeamia. Henkilöstöresurssien kehitystä seurataan säännöllisesti ja asetetut tavoitteet on saavutettu. Lautakunta päätti merkitä osavuosikatsauksen tiedoksi yksimielisesti. Päätös osoittaa, että jätehuollon rahoitukseen tai investointeihin ei tehdä muutoksia tässä vaiheessa vuotta, vaan toiminta jatkuu vakaalla pohjalla.

Valvontatoimet laiminlyötyjen lietetietojen vuoksi: ELY-keskukselle esitys valvontamääräyksestä

Lautakunta käsitteli saostus- ja umpisäiliölietteen kuljetustietojen puutteita vuoden 2023 kahden viimeisen neljänneksen ajalta. Neljä yritystä ei ollut toimittanut lain vaatimia tietoja, eivätkä ne reagoineet muistutuksiin. Lisäksi kahden yrityksen tiedoista puuttui olennaisia tunnuksia. Koska lautakunnalla ei ole toimivaltaa määrätä tietojen antamisesta, päätettiin esittää Pohjois-Karjalan ELY-keskukselle valvontamääräyksen vireillepanoa näitä yrityksiä kohtaan. Samalla pyydetään ELY-keskusta arvioimaan, täyttävätkö kyseiset yritykset rekisteröinnin edellytykset. Päätös tehtiin yksimielisesti ja se tähtää jätehuoltolain noudattamisen varmistamiseen sekä avoimuuden lisäämiseen kuljetustiedoissa.

Kunnallisten jätehuoltomääräysten uudistus: selkeyttä, joustavuutta ja kustannustehokkuutta

Lautakunta päätti päivittää kunnalliset jätehuoltomääräykset vastaamaan uutta lainsäädäntöä ja parantamaan määräysten ymmärrettävyyttä. Muutokset koskevat erityisesti saostus- ja umpisäiliölietteiden jätehuoltoa, biojätteen erilliskeräystä sekä kompostointia. Biojätteen erilliskeräysvelvoite rajataan vain vakituisesti asutuille kiinteistöille yli 10 000 asukkaan taajamissa, mikä perustuu kustannusarvioihin. Kompostointisääntöjä kevennetään ja poltettavan jätteen astian tyhjennysväli vapaa-ajan kiinteistöillä lyhenee kesäkaudella kahdesta kolmeen kertaan. Lisäksi jätteenkuljetuksen aikarajoja tiukennetaan meluhaittojen vähentämiseksi. Määräyksiä selkeytetään rakenteellisesti ja sisältö täydentyy uusilla määritelmillä. Uudistukset tehostavat jätehuoltoa ilman lisäkuluja.

Puhas Oy:n palvelutasoraportti tiedoksi – näkymät jätehuollon kehittämiseen

Kokouksessa käytiin läpi Puhas Oy:n laatima vuoden 2023 palvelutason seurantaraportti sekä yhtiön tulevaisuuden näkymiä toimitusjohtajan ja hallintojohtajan esittelemänä. Lautakunta päätti merkitä raportin tiedoksi ilman muutoksia tai uusia toimenpiteitä. Päätös osoittaa luottamusta Puhas Oy:n toimintaan ja raportoinnin kattavuuteen, mutta ei sisällä taloudellisia vaikutuksia tai uusia linjauksia rahoituksesta.

Viranhaltijapäätökset merkittiin tiedoksi – ei vaikutuksia talouteen

Kokouksessa esiteltiin jätehuoltosuunnittelijan 26.2.–2.4.2024 tekemät viranhaltijapäätökset sekä kaksi salaista päätöstä maaliskuulta. Nämä päätökset merkittiin tiedoksi yksimielisesti ilman keskustelua tai lisätoimenpiteitä. Toimenpide ei vaikuta lautakunnan budjettiin tai resursseihin.