Yhteenveto
- Pielisen Betoni Oy:n maa-aines- ja ympäristölupa Uramon alueelle hyväksyttiin
- Lautakunta sai synkän talousraportin – lupatulot romahtaneet
- Viranhaltijapäätökset hyväksyttiin ilman muutoksia
Pielisen Betoni Oy:n maa-aines- ja ympäristölupa Uramon alueelle hyväksyttiin
Rakennus- ja ympäristölautakunta myönsi Pielisen Betoni Oy:lle maa-aines- ja ympäristöluvat soran ja hiekan ottamiseen Uramon alueella, joka sijaitsee Hiiretynkankaan pohjavesialueella. Lupien voimassaoloaika on 10 vuotta ja kokonaismäärä 150 000 m³. Päätös sisältää oikeuden aloittaa toiminta mahdollisista valituksista huolimatta.
Lupaehtoja tiukennettiin erityisesti pohjaveden suojelemiseksi: alueelle asennetaan pohjavesiputket seurantaa varten, eikä pohjaveden laatua tai määrää saa vaarantaa. Melun ja pölyn torjunnassa edellytetään maavalleja ja puuston säilyttämistä. Jätteiden osalta vaaditaan, että vaaralliset jätteet toimitetaan asianmukaisiin keräyspisteisiin, eikä niitä varastoida alueella. Toiminnan loputtua alue maisemoidaan metsittämällä tai kylvämällä.
Lautakunnan yksimielinen päätös mahdollistaa paikallisen elinkeinotoiminnan jatkumisen, mutta samalla varmistaa, ettei pohjavesi tai lähialueen asukkaiden elinympäristö vaarannu.
Lautakunta sai synkän talousraportin – lupatulot romahtaneet
Rakennus- ja ympäristölautakunta merkitsi tiedoksi tammi-toukokuun 2021 talous- ja toimintaraportin. Käyttötalouden toteuma on 130 000 euroa alijäämäinen verrattuna talousarvioon. Syynä tähän ovat erityisesti rakennusvalvonnan lupatulojen vähentyminen sekä pysäköinninvalvonnan heikko tulos koronapandemian vuoksi.
Virhemaksut ovat olleet hieman viime vuotta korkeampia, mutta eivät riitä paikkaamaan tulojen laskua. Rakennusvalvonnassa liike- ja teollisuusrakentamisen pienemmät pinta-alat näkyvät suoraan tulojen vähyytenä. Ympäristönsuojelun menot ovat pysyneet budjetissa, mutta kokeileva kaupunkiseutu -hankkeen päättyminen jätti menot arvioitua pienemmiksi.
Lautakunta seuraa tilannetta ja palaa asiaan heinäkuun osavuosikatsauksessa, jolloin mahdollisista sopeutustoimista päätetään.
Viranhaltijapäätökset hyväksyttiin ilman muutoksia
Lautakunta käsitteli ympäristönsuojelupäällikön ja rakennusvalvontainsinöörin ajalla 20.5.–8.6.2021 tekemät viranhaltijapäätökset. Päätökset koskivat muun muassa ympäristönsuojelua ja rakennusvalvontaa.
Kaikki viranhaltijapäätökset merkittiin tiedoksi ilman keskustelua tai muutoksia. Tämä osoittaa lautakunnan luottamusta viranhaltijoiden toimintaan sekä hallinnon sujuvuutta – kun asiat hoidetaan lain mukaan, ei tarvita turhaa byrokratiaa.