16.4.2025 Rääkkylän kunta - Keskusvaalilautakunta: Aluevaalien ja kuntavaalien tulokset sekä tasatilanteiden ratkaisut selville – äänestäjien tahto toteutuu

Yhteenveto

  • Aluevaalien 2025 äänimäärät vahvistettu – mitättömien äänten määrä 48
  • Kuntavaalien tasatilanteet ratkaistiin arvalla – Vasemmistoliiton ehdokkaiden järjestys selvillä
  • Kuntavaalien tulos virallisesti vahvistettu – aktiivisuus Rääkkylässä 57,2 %

Aluevaalien 2025 äänimäärät vahvistettu – mitättömien äänten määrä 48

Rääkkylän keskusvaalilautakunta vahvisti kokouksessaan aluevaalien 2025 tulokset. Päätöksen perusteella kunnan kaikki ehdokkaat ja puolueet saivat viralliset äänimääränsä. Lautakunta kirjasi, että mitättömiä ääniä annettiin yhteensä 48, ja kokonaisäänimäärä oli 945. Mitättömien äänten syyt käytiin läpi liitteiden perusteella, ja niiden määrä sekä perusteet kirjattiin pöytäkirjaan. Keskusvaalilautakunta ei käsitellyt tasatilanteita eikä vertauslukuja, vaan nämä jäävät aluevaalilautakunnan vastuulle. Kaikki vaaliaktiivisuuteen ja äänestystuloksiin liittyvät tiedot toimitetaan oikeusministeriölle ilman viivytystä. Päätös varmistaa vaalien läpinäkyvyyden sekä sen, että jokainen ääni on huomioitu sääntöjen mukaisesti.

Kuntavaalien tasatilanteet ratkaistiin arvalla – Vasemmistoliiton ehdokkaiden järjestys selvillä

Kuntavaaleissa syntyneet tasatilanteet ratkottiin vaalilain mukaisesti arpomalla. Hallintosihteeri Heidi Karttusen valmistelun pohjalta keskusvaalilautakunta päätti yksimielisesti arpalinjauksen käyttämisestä ehdokkaiden järjestyksen määrittelyyn. Arvonnan jälkeen Vasemmistoliiton ehdokkaat järjestettiin seuraavasti: Asko Reittu ja Tatu Harinen valittiin varsinaisiksi valtuutetuiksi, varasijoille asetettiin Aune Laakkonen ja Lauri Käyhkö. Tämä päätös poisti epäselvyydet ja varmisti lainmukaisen etenemisen tilanteessa, jossa ehdokkaat olivat saaneet yhtä paljon ääniä.

Kuntavaalien tulos virallisesti vahvistettu – aktiivisuus Rääkkylässä 57,2 %

Keskusvaalilautakunta vahvisti virallisesti kuntavaalien lopullisen tuloksen. Äänioikeutettuja oli yhteensä 1 704, joista 974 käytti oikeuttaan – näin ollen äänestysprosentiksi muodostui 57,2 %. Hyväksyttyjä ääniä annettiin 953 ja hylättyjä ääniä kertyi 21 kappaletta. Vaalituloksen vahvistamisen jälkeen lautakunta päätti julkaista tuloksen kunnan ilmoitustauluilla ja verkkosivuilla sekä tiedottaa asiasta paikallislehdissä. Lisäksi kunnalle toimitetaan luettelo valituista valtuutetuista ja varavaltuutetuista sekä heidän saamansa vertausluvut ja äänimäärät. Pöytäkirjaan liitettiin tarkat asiakirjat ryhmien kannatuksen muutoksista, ehdokkaiden saaduista äänistä sekä mitättömistä lipuista. Näin kuntalaisten tahto toteutuu avoimesti ja virallisesti.