13.3.2025 Rääkkylän kunta - Keskusvaalilautakunta: Kaikki ehdokkaat yhteen listaan – vaalit lähestyvät Rääkkylässä

Yhteenveto

  • Ehdokaslistojen yhdistelmä kokoaa kaikki puolueet ja valitsijayhdistykset samalle viivalle

Ehdokaslistojen yhdistelmä kokoaa kaikki puolueet ja valitsijayhdistykset samalle viivalle

Rääkkylän tulevat vaalit etenevät, kun kunnan keskusvaalilautakunta päätti yksimielisesti laatia ehdokaslistojen yhdistelmän. Yhdistelmä pitää sisällään kaikkien puolueiden ja valitsijayhdistysten ehdokkaat, jotka on järjestetty puolueittain ja numeroitu alkaen numerosta 2. Jokaisen ehdokkaan tiedot, kuten nimi sekä ammatti tai toimi (kahdella ilmaisulla), kirjataan yhdistelmään lain edellyttämällä tavalla.

Kokouksessa käytiin tarkasti läpi, miten ehdokkaiden tiedot esitetään ja kuinka puolueiden nimet merkitään vaalilain mukaisesti. Yhdistelmä julkaistaan sekä kunnan ilmoitustaululla että internetsivuilla, jotta tieto tavoittaa kaikki kuntalaiset ajoissa. Lisäksi yhdistelmä liitetään pöytäkirjan liitteeksi, mikä takaa virallisen dokumentoinnin ja läpinäkyvyyden. Hallintosihteeri Heidi Karttunen valmisteli asian ja oli kokouksessa vastaamassa lautakunnan kysymyksiin.

Päätös osoittaa lautakunnan yksimielisyyden ja sitoutumisen siihen, että vaalien järjestelyt hoidetaan huolellisesti ja lain vaatimuksia noudattaen. Tämä varmistaa reilut ja avoimet vaalit kaikille ehdokkaille sekä selkeän tiedon äänestäjille.