14.1.2026 Polvijärven kunta - Tarkastuslautakunta: Polvijärven kunnan talouden ja työhyvinvoinnin tilanne sekä arviointikertomuksen valmistelu etenivät

Yhteenveto

  • Kunnanjohtajan katsaus vuoden 2025 talouteen ja elinvoimapalveluihin
  • Työhyvinvointikyselyn tulosten käsittely siirtyy myöhemmäksi
  • Arviointikertomuksen laadinta käynnissä
  • Koulutuspäivän osallistumispäätös siirtyi seuraavaan kokoukseen

Kunnanjohtajan katsaus vuoden 2025 talouteen ja elinvoimapalveluihin

Kunnanjohtaja Heikki Hallikainen esitteli lautakunnalle vuoden 2025 talousarvion toteutumista. Talous on pysynyt pääosin tasapainossa, mutta tietyillä osa-alueilla nähtiin edelleen tehostamistarvetta. Elinvoimapalveluiden kehittämisessä painopiste oli yritys- ja työllisyyspalveluiden uudistuksissa, joiden tavoitteena on vahvistaa kunnan elinvoimaa ja lisätä työpaikkoja. Katsauksessa käsiteltiin myös vuoden 2026 taloussuunnitelmaa ja mahdollisia rahoituslähteitä. Päätöksiä ei tehty, vaan lautakunta merkitsi katsauksen tiedoksi.

Työhyvinvointikyselyn tulosten käsittely siirtyy myöhemmäksi

Talous- ja hallintojohtaja Tanja Karvonen esitteli työhyvinvointikyselyn tuloksia sekä kunnan taloudellista tilannetta. Työhyvinvointikyselyn osalta päätettiin, että tulokset käsitellään lautakunnassa vasta sen jälkeen, kun henkilöstö on ensin saanut tiedot tuloksista. Tämä menettely varmistaa henkilöstön näkökulman huomioimisen ennen arviointien tekemistä. Taloudesta käytiin keskustelua, mutta uusia päätöksiä ei tehty.

Arviointikertomuksen laadinta käynnissä

Tarkastuslautakunta aloitti vuoden 2025 arviointikertomuksen valmistelun jatkamalla aiemmin tehtyä päätöstä. Kertomuksessa arvioidaan kuntalain ja hallintosäännön tavoitteiden toteutumista sekä toiminnan tuloksellisuutta ja asianmukaisuutta. Raportti toimitetaan valtuustolle vuosittain tilinpäätöksen yhteydessä. Päätös koski arviointityön aloittamista ja jatkamista suunnitelmien mukaisesti.

Koulutuspäivän osallistumispäätös siirtyi seuraavaan kokoukseen

Lautakunta keskusteli kevään koulutuspäivään osallistumisesta, mutta lopullista päätöstä ei vielä tehty. Asia palautettiin seuraavan kokouksen käsiteltäväksi eikä osallistumisen yksityiskohtia tai talousvaikutuksia tässä vaiheessa käsitelty tarkemmin.