6.9.2023 Outokummun kaupunki - Keskusvaalilautakunta: Luottamuspaikat vaihtuvat – kuka pääsee päättämään sinun asioistasi?

Yhteenveto

  • Vasemmistoliiton valtuustopaikalla muutoksia – uusi varavaltuutettu nousee
  • Kokoomuksen varavaltuutetut täydentyvät – eronpyyntö käynnisti muutokset

Vasemmistoliiton valtuustopaikalla muutoksia – uusi varavaltuutettu nousee

Keskusvaalilautakunnassa päätettiin, että Markku Tanskanen siirtyy varsinaiseksi valtuutetuksi vasemmistoliiton ryhmässä Alli Mattilan luottamustoimen päätyttyä. Tämä aiheutti muutoksia myös varavaltuutettujen järjestykseen. Aiemman vaalituloksen perusteella seuraavana varavaltuutettuna oli Miika Homin, jonka jälkeen tulevat Lasse Pouhula ja Kari Försti. Nyt Katariina Mutanen (ent. Malinen), joka sai vaaleissa kahdeksan ääntä, nousee uutena varavaltuutettuna listalle. Päätös tehtiin yksimielisesti ja se saatetaan tiedoksi kaupunginhallitukselle ja kaupunginvaltuustolle. Tällä ratkaisulla turvataan vasemmistoliiton täysi edustus Outokummun valtuustotyössä.

Kokoomuksen varavaltuutetut täydentyvät – eronpyyntö käynnisti muutokset

Kokouksessa käsiteltiin myös kokoomuksen varavaltuutettu Jukka Vänskän eronpyyntöä kaikista Outokummun kaupungin ja sen tytäryhteisöjen luottamustoimista. Keskusvaalilautakunta vahvisti, että seuraavaksi eniten ääniä saanut Kari Kalinen nousee kokoomuksen uudeksi varavaltuutetuksi Kasimir Sandmanin jälkeen. Kalisen toimikausi alkaa, kun kaupunginvaltuusto on hyväksynyt Vänskän eron. Päätös tehtiin yksimielisesti, ja asiasta tiedotetaan kaupunginhallitukselle sekä valtuustolle. Näin kokoomuksen paikkajärjestys pysyy ajan tasalla ja puolueen edustus kunnallisessa päätöksenteossa säilyy vahvana.