29.10.2026 Liperin kunta - Hyvinvointilautakunta: Hyvinvointipalveluille esitetään lähes 20 miljoonan euron toimintakatetta vuodelle 2027

Yhteenveto

  • Hyvinvointipalveluiden talousarvioesitys etenee kunnanhallituksen ja valtuuston käsittelyyn
  • Koulujen lukuvuosisuunnitelmat hyväksyttiin
  • Ylämyllyn yläkoulussa siirrytään kaksijaksojärjestelmään
  • Varhaiskasvatuksen johtajalle myönnettiin ero
  • Erityislasten aamu- ja iltapäivätoiminnalle hyväksyttiin omavalvontasuunnitelma

Hyvinvointipalveluiden talousarvioesitys etenee kunnanhallituksen ja valtuuston käsittelyyn

Hyvinvointilautakunta hyväksyi hyvinvointipalveluiden vuoden 2027 talousarvioesityksen ja henkilöstösuunnitelman sekä päätti esittää ne kunnanhallituksen ja valtuuston hyväksyttäviksi. Esityksen ulkoinen toimintakate on -19 902 099 euroa, mikä on 52 901 euroa tarkennettua -19 955 000 euron toimintakateraamia parempi.

Talousarvioesityksessä toimintatuotot ovat 2,635 miljoonaa euroa ja toimintakulut 23,724 miljoonaa euroa. Hallinnon ulkoinen toimintakate on -608 196 euroa, perusopetuksen vuosikate -11 462 736 euroa, varhaiskasvatuksen toimintakate -6 439 683 euroa ja opinto- ja vapaa-ajan toimintakate -1 391 484 euroa.

Perusopetuksen ulkoisten toimintakulujen arvioidaan vähenevän 1,6 prosenttia vuoden 2026 muutettuun talousarvioon verrattuna. Säästöihin vaikuttavat Mattisenlahden koulun lakkautuksen koko vuoden vaikutus ja aiempina vuosina tehdyt henkilöstövähennykset. Esityksessä varaudutaan Salokylän koulun mahdolliseen lakkautukseen ja oppilaiden siirtymiseen taajamakouluihin. Valtuusto päättää koulun jatkosta joulukuussa 2026. Oppilasmäärän arvioidaan vähenevän 72 oppilaalla 1 280 oppilaaseen, ja kuljetusoppilaiden määrän kasvavan 22 oppilaalla.

Varhaiskasvatuksen toimintakulujen arvioidaan kasvavan 1,9 prosenttia. Uuden päiväkodin käyttöönottoon valmistautumiseen sisältyy 250 000 euroa kalusteisiin ja varusteisiin. Varhaiskasvatuksessa olevien lasten määräksi arvioidaan 480, mikä on 28 lasta vähemmän kuin vuoden 2026 talousarviossa. Vuonna 2027 kilpailutetaan päiväkodin kaluste- ja varustehankinnat sekä valmistellaan henkilöstörakenne ja johtamisjärjestelyt.

Henkilöstösuunnitelmassa on 366 vakanssia: hallinnossa 12, perusopetuksessa 188, varhaiskasvatuksessa 149 ja opinto- ja vapaa-ajassa 17. Talousarvioon sisältyy 2,1 prosentin palkankorotusvaraus. Yleiskorotusten vaikutukseksi arvioidaan noin 300 000 euroa.

Koulujen lukuvuosisuunnitelmat hyväksyttiin

Hyvinvointilautakunta hyväksyi Liperin, Viinijärven ja Ylämyllyn koulujen lukuvuosisuunnitelmat lukuvuodelle 2026–2027. Suunnitelmissa kuvataan muun muassa opetuksen, oppimisen tuen, oppilashuollon, koulukuljetusten, kodin ja koulun yhteistyön sekä tapahtumien järjestäminen.

Liperin koulussa on 112 oppilasta, joista kahdeksan opiskelee valmistavan opetuksen ryhmässä. Viinijärven koulussa on 118 oppilasta, ja lukuvuoden keskeinen tavoite on uuden koulun toimintakulttuurin kehittäminen ja käyttöönotto. Ylämyllyn koulu toimii Jyrin, Paloaukean ja Patteriston yksiköissä esiopetuksesta yhdeksänteen vuosiluokkaan, ja oppilaita on yhteensä 996.

Kaikissa kouluissa korostetaan turvallista oppimisympäristöä, kiusaamisen ja häirinnän ehkäisyä, oppilaiden osallistumista sekä tuen tarpeiden arviointia. Lukuvuosi alkaa 12. elokuuta 2026 ja päättyy 5. kesäkuuta 2027. Koulupäiviä on 189.

Ylämyllyn yläkoulussa siirrytään kaksijaksojärjestelmään

Hyvinvointilautakunta päätti, että Ylämyllyn yläkoulussa siirrytään nelijaksojärjestelmästä kaksijaksojärjestelmään 1. elokuuta 2027 alkaen. Päätös pannaan täytäntöön Ylämyllyn koulussa ja Patteriston yksikössä.

Päätös perustui henkilökunnalle tehtyyn kyselyyn sekä arvioon järjestelmien vaikutuksista oppimiseen, koulunkäynnin sujuvuuteen, tuen toteuttamiseen ja koulun toimintaan. Kyselyyn vastanneista 44 prosenttia kannatti kaksijaksojärjestelmää, 32 prosenttia nelijaksojärjestelmän säilyttämistä ja 24 prosenttia piti molempia vaihtoehtoja toimivina.

Kaksijaksojärjestelmän arvioitiin parantavan koulupäivien ennakoitavuutta, koska lukujärjestykset säilyvät pidempään muuttumattomina. Sen arvioitiin helpottavan myös oppimisen tuen, s2-opetuksen ja pedagogisen yhteistyön suunnittelua sekä retkien, vierailujen, liikuntapaikkavarausten, kerhotoiminnan ja monialaisten oppimiskokonaisuuksien järjestämistä.

Varhaiskasvatuksen johtajalle myönnettiin ero

Hyvinvointilautakunta myönsi Tiina Korhoselle eron Liperin kunnan varhaiskasvatuksen johtajan virasta. Korhosen viimeinen työpäivä oli 15. lokakuuta 2026. Hän oli irtisanoutunut virasta 1. lokakuuta 2026 päivätyllä ilmoituksella.

Varhaiskasvatuksen johtaja toimii varhaiskasvatuksen tulosalueen johtajana. Hallintosäännön mukaan tulosaluejohtajan erosta päättää hyvinvointilautakunta.

Erityislasten aamu- ja iltapäivätoiminnalle hyväksyttiin omavalvontasuunnitelma

Hyvinvointilautakunta hyväksyi aamu- ja iltapäivätoiminnan omavalvontasuunnitelman. Suunnitelma koskee erityislasten aamu- ja iltapäivätoimintaa Honkalammen ja Ylämyllyn kouluissa. Liperin kunta tuottaa palvelua Pohjois-Karjalan hyvinvointialueelle ostopalveluna vammaispalvelulain mukaisena lyhytaikaisena huolenpitona.

Suunnitelmassa määritellään vastuut toiminnan järjestämisestä, laadun ja turvallisuuden seurannasta, henkilöstön riittävyyden ja osaamisen varmistamisesta, tietosuojasta sekä häiriötilanteisiin varautumisesta. Siinä tunnistetaan riskeiksi muun muassa henkilöstöpoissaolot, tiedonkulun puutteet, tilojen käyttöesteet, tapaturmat, lasten haastavat tilanteet, tietosuojavaarat ja yksilöllisen tuen toteutumisen puutteet.

Riskejä hallitaan muun muassa sijaisjärjestelyillä, henkilöstömitoituksen seurannalla, turvallisuus- ja pelastussuunnitelmilla, perehdytyksellä sekä yhteistyöllä huoltajien, koulujen, opiskeluhuollon ja muiden palvelujen kanssa. Suunnitelma tarkistetaan vähintään kerran vuodessa sekä toiminnan tai lainsäädännön muuttuessa. Suunnitelmalla ei arvioida olevan erillisiä välittömiä talousvaikutuksia.