2.11.2023 Lieksan kaupunki - Vammaisneuvosto: Vammaisten arjen parannukset ja hyvinvointiteot Lieksassa etenemässä

Yhteenveto

  • Ajankohtaiset toimet alueellisessa vammaisneuvostossa ja palveluissa: aamupuuron aloite kouluissa
  • Vammaisten oikeuksien päivän tapahtuma: monipuolista ohjelmaa yhteisöllisyyden vahvistamiseksi
  • Tulevien kokousten aikataulutus varmistettu

Ajankohtaiset toimet alueellisessa vammaisneuvostossa ja palveluissa: aamupuuron aloite kouluissa

Kokouksessa nostettiin esiin merkittävä aloite, jonka tavoitteena on tarjota aamupuuroa Lieksan koululaisille. Vammaisneuvosto päätti tehdä virallisen aloitteen asiasta kouluhallinnolle. Taustalla on huoli lasten ja nuorten jaksamisesta sekä tasavertaisista mahdollisuuksista oppimiseen – erityisesti niille, joilla on erityistarpeita. Aamupuuron katsotaan tukevan hyvinvointia ja oppimiskykyä, ja se voisi olla konkreettinen askel kohti yhdenvertaisempaa koulupäivän alkua. Päätös etenee nyt kaupungin koulutoimen arvioitavaksi, ja vammaisneuvosto seuraa asian käsittelyä.

Vammaisten oikeuksien päivän tapahtuma: monipuolista ohjelmaa yhteisöllisyyden vahvistamiseksi

Vammaisneuvosto päätti järjestää vammaisten oikeuksien päivän tapahtuman 3. joulukuuta Kulman salissa klo 13–16, mikäli tila on käytettävissä. Tapahtumassa korostetaan vammaisten oikeuksia musiikkiesitysten ja informatiivisen ohjelman kautta. Tavoitteena on lisätä tietoisuutta ja edistää yhteisön sitoutumista vammaisten henkilöiden asemaan Lieksassa. Päätös tehtiin yksimielisesti, ja ohjelman saavutettavuus kaikille osallistujille nostettiin erityiseksi tavoitteeksi.

Tulevien kokousten aikataulutus varmistettu

Neuvosto sopi seuraavista kokousajankohdista: torstai 16.11.2023 klo 14.15 sekä torstai 14.12.2023 klo 14.15. Päätös merkittiin tiedoksi, jotta jäsenet voivat varautua osallistumaan päätöksentekoon myös jatkossa.