Yhteenveto
- Oikaisuvaatimus hyppylaiturin toimenpideluvasta hylättiin
- Maa-aines- ja ympäristölupien vakuudet tuotiin lautakunnan tietoon
- Toimivaltaa siirrettiin ympäristöpäällikölle leirintäalueasioissa
- Viranhaltijapäätökset hyväksyttiin ilman muutoksia
- Valvonta tiukentuu – useita ilmoitusasioita maa-aineksen otosta ja vesilain noudattamisesta
- Ajankohtaiset asiat pidettiin esillä – kehittämistyö jatkuu
Oikaisuvaatimus hyppylaiturin toimenpideluvasta hylättiin
Kontiolahden ympäristölautakunta käsitteli Kunnasniemen kyläseura ry:n tekemää oikaisuvaatimusta, joka kohdistui aiempaan kielteiseen päätökseen hyppylaiturin toimenpideluvasta. Taustalla oli naapurien valitus uimapaikan häiriöistä ja erityisesti hyppytornin vaikutuksista. Lautakunta oli jo aiemmin linjannut, ettei rakennuslupaa aikanaan vaadittu, mutta myöhemmin siirretylle hyppylaiturille haettiin toimenpidelupaa, jonka kunta hylkäsi haittojen ja turvallisuushuolten vuoksi.
Kyläseura vaati päätöksen kumoamista, mutta lautakunta katsoi, että rakennustarkastajan ohjeistukset eivät olleet varsinaisia päätöksiä eikä niihin voinut hakea oikaisua. Lisäksi todettiin, että hyppylaiturin rakentaminen edellyttää sekä toimenpidelupaa että mahdollisesti vesilain mukaista lupaa, joita ei ollut haettu. Ympäristöpäällikön esityksen mukaisesti lautakunta hylkäsi oikaisuvaatimuksen yksimielisesti. Tämä päätös pitää kiinni naapureiden oikeudesta rauhaan ja korostaa lupaprosessien tiukkaa noudattamista.
Maa-aines- ja ympäristölupien vakuudet tuotiin lautakunnan tietoon
Ympäristölautakunta käsitteli teknisen lautakunnan hyväksymän vuoden 2024 sisäisen valvontasuunnitelman mukaisesti maa-aines- ja ympäristölupien vakuuksien tilanteen. Lautakunnalle esiteltiin ajantasainen luettelo voimassa olevista vakuuksista 20. syyskuuta 2024 tilanteen mukaan. Näiden vakuuksien tiedoksi merkitseminen vahvistaa kunnan sitoutumista ympäristöriskien hallintaan ja lupaehtojen valvontaan.
Lautakunta hyväksyi yksimielisesti ympäristöpäällikön esityksen tiedoksi merkitsemisestä. Päätös varmistaa, että jatkossakin kunnan päättäjät ovat tietoisia vakuuksista ja voivat reagoida mahdollisiin epäkohtiin nopeasti.
Toimivaltaa siirrettiin ympäristöpäällikölle leirintäalueasioissa
Lautakunta laajensi ympäristöpäällikkö Antti Suontaman toimivaltaa 1.11.2024 alkaen leirintäalueviranomaisen tehtävissä. Päätös perustuu uuteen hallintosääntöön sekä sote-uudistuksen jälkeisiin muutoksiin, joiden myötä leirintäaluevalvonta siirtyi kunnille.
Koska leirintäalueilmoituksia on Kontiolahdella vähän ja tehtävät ovat aiemmin olleet hajallaan eri viranomaisten välillä, toimivallan keskittäminen ympäristöpäällikölle mahdollistaa sujuvamman ja tehokkaamman hallinnon. Antti Suontama oli esteellisenä poissa asian käsittelyn ajan. Päätös tehtiin yksimielisesti puheenjohtajan esityksen mukaisesti.
Viranhaltijapäätökset hyväksyttiin ilman muutoksia
Kokouksessa merkittiin tiedoksi rakennustarkastajan ja ympäristöpäällikön tekemät päätökset kuluvan vuoden aikana. Näihin kuuluivat muun muassa rakennuslupa-asiat sekä meluilmoitukset ja jätepuun hyötykäyttöä koskevat ilmoitukset.
Lautakunta päätti olla käyttämättä otto-oikeuttaan eli ei puuttunut viranhaltijoiden tekemiin ratkaisuihin. Tämä osoittaa luottamusta viranhaltijoiden asiantuntemukseen ja sujuvoittaa kunnan lupahallinnon toimintaa.
Valvonta tiukentuu – useita ilmoitusasioita maa-aineksen otosta ja vesilain noudattamisesta
Lautakunnalle esiteltiin laaja paketti ilmoitusasioita: yhteensä 36 asiakirjaa liittyen muun muassa jäteveden nikkelipitoisuuksiin, vesiosuuskuntien selvityksiin sekä merkittäviin hallintopakkohakemuksiin maa-aineslupien osalta. Itä-Suomen aluehallintovirasto on velvoittanut useita yrityksiä hakemaan vesilain mukaisia lupia uhkasakon nojalla.
Nämä ilmoitusasiat kirjattiin yksimielisesti tiedoksi, mikä antaa lautakunnalle kokonaiskuvan alueen ympäristötilanteesta sekä mahdollistaa jatkotoimet valvonnan tehostamiseksi erityisesti maa-aineksen ottoon liittyvissä kysymyksissä.
Ajankohtaiset asiat pidettiin esillä – kehittämistyö jatkuu
Ympäristöpäällikkö toi esiin useita ajankohtaisia hankkeita ja kysymyksiä kokouksessa. Vaikka yksityiskohtia ei kirjattu pöytäkirjaan, lautakunta merkitsi asiat tiedoksi ja sitoutui seuraamaan kehitystä aktiivisesti tulevissa kokouksissa.