19.3.2024 Kontiolahden kunta - Tarkastuslautakunta: Arviointia, raportteja ja tulevaisuuden askelmerkkejä Kontiolahdella

Yhteenveto

  • Vuoden 2023 arviointikertomuksen valmistelu jatkuu
  • Vammaisneuvoston ja eläkeläisneuvoston toimintakertomukset sekä järjestötyöllistämisen tilanne tiedoksi
  • Seuraavat kokoukset sovittu – kevään työ jatkuu huhtikuussa

Vuoden 2023 arviointikertomuksen valmistelu jatkuu

Tarkastuslautakunta jatkoi vuoden 2023 arviointikertomuksen laadintaa. Kuntalain mukaisesti lautakunta arvioi, ovatko valtuuston asettamat toiminnan ja talouden tavoitteet toteutuneet kunnassa ja kuntakonsernissa sekä onko toiminta järjestetty tuloksellisesti ja tarkoituksenmukaisesti. Kokouksessa päätettiin yksimielisesti, että arviointikertomuksen valmistelua jatketaan seuraavassa kokouksessa. Päätöksen taustalla on tarve varmistaa, että arviointi perustuu riittävään tietopohjaan ja että kaikki olennaiset osa-alueet käsitellään huolellisesti ennen raportin viimeistelyä. Arviointikertomus on keskeinen väline kunnan toiminnan kehittämisessä – sen avulla valtuusto saa kattavan katsauksen tavoitteiden toteutumisesta ja mahdollisista kehittämistarpeista.

Vammaisneuvoston ja eläkeläisneuvoston toimintakertomukset sekä järjestötyöllistämisen tilanne tiedoksi

Kokouksessa käytiin läpi vammaisneuvoston ja eläkeläisneuvoston toimintakertomukset vuodelta 2023 sekä järjestötyöllistämisen tuettavat asiat. Toimintakertomusten yhteydessä keskusteltiin erityisesti siitä, miten vammaispalveluiden kehittäminen on edennyt ja millaisia osallistumismahdollisuuksia eläkeläisille on tarjottu kunnallisessa päätöksenteossa. Lautakunta merkitsi nämä asiat tiedoksi ilman erillisiä toimenpiteitä. Päätös osoittaa lautakunnan kiinnostusta seurata neuvostojen toimintaa ja niiden vaikutuksia kuntalaisten arkeen, mutta tällä kertaa asia ei edellyttänyt jatkotoimia tai lisärahoitusta.

Seuraavat kokoukset sovittu – kevään työ jatkuu huhtikuussa

Muita uusia asioita ei ollut esillä, mutta kokouksen lopuksi päätettiin kevään seuraavista kokoontumisista. Tarkastuslautakunta kokoontuu seuraavan kerran 16. huhtikuuta klo 16.00 ja sen jälkeen 23. huhtikuuta klo 17.00. Aikataulupäätös tehtiin yksimielisesti ilman keskustelua muista asioista. Näissä kokouksissa arviointikertomuksen laadinta jatkuu, ja lautakunta varmistaa kuntalaisten kannalta tärkeiden asioiden etenemisen.