14.4.2025 Kontiolahden kunta - Omistajaohjausjaosto: Päätökset, edustukset ja linjaukset Kontiolahden omistajaohjauksessa

Yhteenveto

  • Puhas Oy:n hallitusedustajan valinta ja yhtiökokousedustajan ohjeistus

Puhas Oy:n hallitusedustajan valinta ja yhtiökokousedustajan ohjeistus

Omistajaohjausjaosto käsitteli Puhas Oy:n tulevaa yhtiökokousta ja Kontiolahden kunnan edustusta yhtiön hallituksessa. Kokouksessa todettiin, että Puhas Oy:n hallituspaikka vuorottelee Kontiolahden ja Ilomantsin kuntien välillä. Aiemmin on jo nimetty Ismo Leppänen yhtiökokousedustajaksi 28.4.2025 pidettävään kokoukseen.

Kunnanjohtaja Jari Tuononen esitti, että yhtiökokousedustajalle annetaan selkeät toimintaohjeet sekä nimetään uusi hallitusedustaja. Omistajaohjausjaosto päätti yksimielisesti hyväksyä esityksen: Tommi Hirvonen nimettiin Kontiolahden kunnan edustajaksi Puhas Oy:n hallitukseen. Päätöksellä turvataan Kontiolahden kunnan vaikutusmahdollisuudet jätehuoltoyhtiön päätöksenteossa ja varmistetaan kunnan etujen huomioiminen yhtiön hallinnossa.