Yhteenveto
- Vierailu Kuopion kaupungin tarkastuslautakunnan luokse
- Vuoden 2021 arviointikertomukseen annetut vastaukset
- Joensuun kaupungin ja tytäryhteisöjen tilintarkastajan valitseminen, option käyttö tilikausille 2023 ja 2024
- Muut asiat
Vierailu Kuopion kaupungin tarkastuslautakunnan luokse
Tarkastuslautakunta vieraili Kuopiossa, missä ohjelmassa oli digitalisaation etenemisen esittely, tutustuminen paikallisiin arviointikäytäntöihin ja vapaata keskustelua ajankohtaisista teemoista. Kuopion innovaatiopäällikkö Arto Holopainen valotti kaupungin digitalisaatiota ja tarkastuspäällikkö Aleksi Paananen esitteli arviointikäytännöt. Joensuun edustajat kertoivat omista toimintatavoistaan. Vierailu merkittiin tiedoksi, ja erityisesti yhteistyön sekä tiedonvaihdon nähtiin tuovan hyötyjä molempien kaupunkien tarkastuslautakuntien toimintaan tulevaisuudessa.
Vuoden 2021 arviointikertomukseen annetut vastaukset
Lautakunta käsitteli kaupunginhallituksen antamat vastaukset vuoden 2021 arviointikertomukseen. Kaupunginhallituksen ehdotus oli, että valtuusto merkitsee vastaukset tiedoksi – tämä hyväksyttiin yksimielisesti. Keskustelussa kiinnitettiin erityistä huomiota kaupungin talouden haasteisiin: toimintakatteen kasvuun ja Siun soten maksuosuuksien kehitykseen, jotka voivat kasvattaa kaupungin menoja jatkossa. Lautakunta vaati kriittistä otetta toimintamenojen kasvuun ja toi esiin Siun soten palkkaharmonisoinnin mahdolliset riskit. Lisäksi painotettiin tilinpäätösten saavutettavuutta erityisesti näkövammaisille. Päätöksenä oli merkitä vastaukset tiedoksi ja jatkaa analyysia tulevissa kokouksissa.
Joensuun kaupungin ja tytäryhteisöjen tilintarkastajan valitseminen, option käyttö tilikausille 2023 ja 2024
Kokouksessa päätettiin suositella kaupunginvaltuustolle BDO Audiator Oy:n tilintarkastussopimuksen option käyttämistä vuosille 2023–2024. Yhteistyö yhtiön ja vastuunalaisen tilintarkastajan Ulla-Maija Tuomelan kanssa on ollut sujuvaa ja tuloksellista. Päätös tarkoittaa, että tilintarkastuksen jatkuvuus turvataan sekä emokaupungissa että tytäryhteisöissä seuraaviksi kahdeksi vuodeksi ilman uutta kilpailutusta.
Muut asiat
Puheenjohtaja kysyi, haluaako lautakunta ottaa käsiteltäväksi muita asioita. Esityksiä ei tullut, joten kokous jatkui suunnitelman mukaisesti ilman lisäaiheita. Päätös selkeytti kokouksen kulkua ja varmisti keskittymisen olennaisiin asioihin.