Yhteenveto
- Viranhaltijapäätökset merkitty tiedoksi ilman jatkokäsittelyä
- Pitäjäpalveluiden nykytila ja kehitys esiteltiin lautakunnalle
- Osallisuusohjelman ja maaseutuohjelman väliarviointi hyväksyttiin
- Asukasosallisuuden avustukset vuodelle 2025 jaettiin – rahoitusta leikattiin viisi prosenttia
- Lautakunnan toimintakertomus vuodelta 2024 hyväksyttiin – talous pysyi kurissa
Viranhaltijapäätökset merkitty tiedoksi ilman jatkokäsittelyä
Joensuun kaupungin osallisuus- ja vetovoimalautakunta merkitsi kokouksessaan viranhaltijapäätökset tiedoksi. Lautakunta ei ottanut esitettyjä päätöksiä käsiteltäväkseen kuntalain 92 §:n nojalla, vaan hyväksyi esityksen yksimielisesti ilman keskustelua. Päätöksen taustalla oli halu säilyttää päätöksenteon tehokkuus ja keskittää lautakunnan työpanos merkittävämpiin asioihin. Viranhaltijapäätökset koskivat hallinnollisia asioita, joilla ei ollut suoraa vaikutusta kuntalaisten palveluihin tai kaupungin taloudellisiin resursseihin.
Pitäjäpalveluiden nykytila ja kehitys esiteltiin lautakunnalle
Kokouksessa kuultiin Heini Lehikoisen esitys pitäjäpalveluiden tilanteesta ja tulevista kehittämissuunnista. Pitäjäpalveluiden merkitys paikalliselle yhteisölle tuotiin esiin, mutta lautakunta ei tehnyt asiasta päätöksiä, vaan merkitsi esityksen tiedoksi. Päätös mahdollistaa aiheen seuraamisen ja mahdollisen jatkokäsittelyn tulevaisuudessa.
Osallisuusohjelman ja maaseutuohjelman väliarviointi hyväksyttiin
Lautakunta käsitteli osallisuus- ja maaseutuohjelmien väliarviointia, jotka kattavat vuodet 2021–2025. Ohjelmien tavoitteena on lisätä asukkaiden osallistumista sekä kehittää maaseutua. Kokouksessa todettiin toimenpiteiden edistyneen myönteisesti, ja liitteissä esiteltiin tarkat etenemisetiedot. Lautakunta hyväksyi valmistelijoiden ehdotuksen, jonka mukaan ohjelmien eteneminen merkittiin tiedoksi ilman taloudellisia muutoksia. Päätös vahvistaa ohjelmien seurantaa ja korostaa niiden roolia hyvinvoinnin ja osallisuuden edistämisessä.
Asukasosallisuuden avustukset vuodelle 2025 jaettiin – rahoitusta leikattiin viisi prosenttia
Lautakunta jakoi asukasosallisuuden avustuksia järjestöille vuodelle 2025 yhteensä 160 550 euroa, mikä on viisi prosenttia vähemmän kuin vuonna 2024 kaupunginvaltuuston sopeutusten vuoksi. Avustushaku keräsi 94 hakemusta 83 yhdistykseltä, joiden yhteenlaskettu hakemusmäärä ylitti käytettävissä olevat varat lähes kaksinkertaisesti. Arviointiryhmä painotti hakemusten vaikutusta osallisuuteen, hyvinvointiin ja yhteistyöhön sekä kaupungin strategian tukemiseen. Pienavustuksiin kohdistui 46 590 euroa hakemuksia, mutta vain kymmenen täytti avustuskriteerit. Lautakunta päätti siirtää pienavustusvaroista 11 140 euroa yleisavustuksiin. Yleisavustukset maksetaan yhdistysten tileille avustuspäätöksen saatua lainvoiman; pienavustukset puolestaan vasta hankkeen päätyttyä tilitysraportin perusteella. Päätös tehtiin yksimielisesti ja asia käsiteltiin kokouksessa poikkeuksellisesti aiemmin kuin oli suunniteltu. Esteellisyydet huomioitiin useiden yhdistysten edustajien kohdalla.
Lautakunnan toimintakertomus vuodelta 2024 hyväksyttiin – talous pysyi kurissa
Lautakunta hyväksyi vuoden 2024 toimintakertomuksen yksimielisesti. Kertomuksessa todetaan talousarvion toteutuneen suunnitellusti: toimintakate oli 92,4 % eli 2,371 miljoonaa euroa, mikä alitti budjetoidun määrän noin 196 000 eurolla. Sitovuustasolla ei ilmennyt ylityksiä. Toimintakertomus laadittiin kuntalain mukaisesti sisältäen valtuuston asettamien tavoitteiden toteumatiedot sekä katsauksen lautakunnan toimintaan. Päätös osoittaa lautakunnan sitoutumista avoimeen taloudenhoitoon ja kaupungin strategisten tavoitteiden tukemiseen.
