16.11.2020 Joensuun kaupunki - Omistajaohjausjaosto: Omistajaohjausjaosto tiivisti päätökset: Joensuun kaupungin edustus ja yhtiöohjaus vahvistuivat

Yhteenveto

  • Meidän IT ja talous Oy:n ylimääräinen yhtiökokous – kaupungin edustaja nimetty
  • Kokousaikataulu kevätkaudelle 2021 lyötiin lukkoon
  • Puhas Oy:n tilannekatsaus merkittiin tiedoksi – yrittäjien palaute huomioitiin
  • Ohjausryhmä hallintosäännön ja konserniohjeen uudistamiseen perustettiin

Meidän IT ja talous Oy:n ylimääräinen yhtiökokous – kaupungin edustaja nimetty

Omistajaohjausjaosto päätti yksimielisesti nimetä Mikko Kärkkäisen tai hänen määräämänsä henkilön Joensuun kaupungin edustajaksi Meidän IT ja talous Oy:n ylimääräiseen yhtiökokoukseen 18.11.2020. Päätöksen taustalla oli tarve varmistaa kaupungin aktiivinen osallistuminen yhtiön päätöksentekoon, erityisesti hallituksen jäsenen valinnan yhteydessä. Kaupungin edustajalle annettiin myös tarvittavat toimiohjeet yhtiökokousta varten, jotta kaupungin kanta tulee selkeästi esiin kokouksessa.

Kokousaikataulu kevätkaudelle 2021 lyötiin lukkoon

Kevään 2021 kokousaikataulut päätettiin selkeästi ja yksimielisesti. Omistajaohjausjaosto hyväksyi kaupunginjohtajan esityksen, jonka mukaan kokoukset pidetään seuraavina päivinä: 25.1., 15.2., 1.3., 22.3., 12.4., 3.5., 17.5. ja 7.6. klo 12:00 alkaen. Lisäksi todettiin, että tarvittaessa voidaan pitää ylimääräisiä kokouksia erikseen sovittuna ajankohtana. Päätös mahdollistaa suunnitelmallisen työskentelyn ja varmistaa, että omistajaohjauksen asiat etenevät tehokkaasti kevään aikana.

Puhas Oy:n tilannekatsaus merkittiin tiedoksi – yrittäjien palaute huomioitiin

Puhas Oy:n toimitusjohtaja Jarmo Junttanen esitteli yhtiön ajankohtaiskatsauksen omistajaohjausjaostolle, joka merkitsi katsauksen tiedoksi ilman muutoksia tai uusia taloudellisia linjauksia. Samassa yhteydessä otettiin tiedoksi Pohjois-Karjalan Yrittäjät ry:n toimenpidepyyntö sekä Puhas Oy:n antama vastine palautteeseen. Keskustelussa painottuivat yhtiön nykytila ja tulevaisuuden suunnitelmat, mutta rahavirtoihin tai rahoituksen muutoksiin ei puututtu tässä vaiheessa.

Ohjausryhmä hallintosäännön ja konserniohjeen uudistamiseen perustettiin

Omistajaohjausjaosto päätti esittää kaupunginhallitukselle poliittisen ohjausryhmän nimeämistä hallintosäännön ja konserniohjeen valmistelua varten ennen uuden valtuuston aloittamista kesällä 2021. Ohjausryhmälle määritellään selkeä aikataulu työn valmistumiseksi, ja viranhaltijoista ryhmän työskentelyyn osallistuvat kaupunginjohtaja, kansliapäällikkö, kaupunginlakimies sekä hallintopäällikkö. Päätöksen taustalla on tarve kehittää erityisesti tytäryhtiöiden hallitusten nimeämisprosesseja ja osaamiskriteereitä Toimintakykyiset kuntakonsernit -hankkeen linjauksia seuraten.