21.6.2023 Joensuun kaupunki - Kulttuuri- ja liikuntalautakunta: Kulttuuri- ja liikuntalautakunta: Päätöksiä arjen palveluista, taloudesta ja kehityshankkeista

Yhteenveto

  • Viranhaltijapäätökset hyväksyttiin luottamuksella
  • Seniorikortin tilanne: Ei muutoksia hinnoitteluun
  • Osaamisperustaisuus kansalaisopistoon – opiskelijoille mahdollisuus hyödyntää osaamistaan laajemmin
  • Oikaisuvaatimus uimahallimaksuista jätettiin tutkimatta
  • Kulttuurin unelmavuosi ja IHKU-hanke: Katsaus käynnissä oleviin kehityshankkeisiin
  • Talous ja toiminta alkuvuonna: Ylityspaineita mutta myös hyviä uutisia tuloissa

Viranhaltijapäätökset hyväksyttiin luottamuksella

Kulttuuri- ja liikuntalautakunta merkitsi viranhaltijoiden tekemät päätökset tiedoksi eikä ottanut niitä uudelleen käsiteltäväksi. Päätökset koskivat muun muassa kirjastopalveluja, kulttuuripalveluja, liikuntapalveluja ja talousasioita. Lautakunta hyväksyi esityksen yksimielisesti ilman keskustelua, mikä osoittaa vahvaa luottamusta viranhaltijoiden toimintaan.

Seniorikortin tilanne: Ei muutoksia hinnoitteluun

Seniorikortin nykytilannetta ja kehitysehdotuksia käsiteltiin kokouksessa. Vanhusneuvosto oli esittänyt toiveita hinnan alentamisesta ja maksuerien lisäämisestä sekä laajentamisesta kulttuuripalveluihin. Katsauksessa todettiin, että kortin hinta ei ole este liikunnan harrastamiselle, sillä korttia käyttävät jo aktiiviset liikkujat. Kortin hinnan tarkastelu jatkuu myöhemmin, mutta kokouksessa ei tehty muutoksia hinnoitteluun tai käyttöehtoihin. Yhteistyötä hyvinvointialueen kanssa luvattiin jatkaa.

Osaamisperustaisuus kansalaisopistoon – opiskelijoille mahdollisuus hyödyntää osaamistaan laajemmin

Lautakunta hyväksyi periaatepäätöksen osaamisperusteisen koulutuksen käyttöönotosta Joensuun seudun kansalaisopistossa syksystä 2023 alkaen. Uudistus mahdollistaa opiskelijoille suoritustietojen tallentamisen valtakunnalliseen Koski-tietovarantoon, mikä helpottaa osaamisen tunnistamista esimerkiksi työelämässä. Päätös ei vaatinut lisäresursseja, sillä tarvittavat järjestelmät olivat jo valmiina. Seuraavaksi valmistellaan käytännön toteutus ja viestintä.

Oikaisuvaatimus uimahallimaksuista jätettiin tutkimatta

Lautakunta käsitteli oikaisuvaatimuksen, jossa vaadittiin hyvitystä liikaa maksetuista uimahallimaksuista vuosilta 2013–2017. Oikaisuvaatimus oli saapunut myöhässä, eikä siinä esitetty uusia perusteita asian uudelleenkäsittelylle. Lautakunta päätti yksimielisesti jättää vaatimuksen tutkimatta myöhästymisen vuoksi.

Kulttuurin unelmavuosi ja IHKU-hanke: Katsaus käynnissä oleviin kehityshankkeisiin

Kokouksessa esiteltiin kulttuurin unelmavuoden etenemistä sekä IHKU-hanketta, jonka tavoitteena on vahvistaa kulttuuritoiminnan hyvinvointivaikutuksia paikallisesti. Lautakunta merkitsi tilannekatsauksen tiedoksi ilman taloudellisia päätöksiä, mutta seuranta jatkuu ja pohjustaa tulevia ratkaisuja rahoituksesta sekä resursseista.

Talous ja toiminta alkuvuonna: Ylityspaineita mutta myös hyviä uutisia tuloissa

Lautakunta sai kattavan raportin talouden toteumasta tammi-toukokuulta 2023. Kulttuuri- ja liikuntapalveluiden menot olivat hieman budjetoitua pienemmät, mutta ylityspaineita aiheuttavat erityisesti vuokrien tarkistukset kulttuuripalveluissa (0,15 milj. €) sekä liikuntapalvelujen aiempien vuosien ylitykset ja kustannusten nousu (0,45 milj. €). Tulojen arvioidaan kuitenkin ylittävän odotukset ja vuokramenojen jäävän pienemmiksi (yhteensä noin 0,2 milj. € helpotusta). Lisäksi vammaisten lasten opetuksen henkilöstökulut aiheuttavat 0,5 milj. € ylityspainetta hyvinvoinnin edistämisen palveluissa. Avustuksia on myönnetty aktiivisesti tapahtumiin ja projekteihin sekä panostettu liikuntapaikkojen kunnostukseen. Talousraportti merkittiin tiedoksi.