15.8.2023 Joensuun kaupunki - Kasvatus- ja koulutuslautakunta: Reijolan ja Niittylahden kouluratkaisut uusiksi – Lautakunta kuunteli asukkaiden toiveita

Yhteenveto

  • Reijolan alueen koulu- ja päiväkotijärjestelyt

Reijolan alueen koulu- ja päiväkotijärjestelyt

Kasvatus- ja koulutuslautakunta päätti 15. elokuuta 2023 Reijolan ja Niittylahden alueen koulu- ja päiväkotijärjestelyistä merkittävästi poiketen virkamiesesityksestä. Lautakunta hyväksyi äänestyksen jälkeen esityksen, jonka mukaan Reijolaan rakennetaan kaksisarjainen koulu aiemman kolmisarjaisen sijaan. Samalla päätettiin säilyttää lähikoulu- ja varhaiskasvatuspalvelut Niittylahden alueella, eikä Niittylahden koulua lakkauteta tai oppilaita siirretä suoraan Reijolaan.

Päätöksessä korostettiin, että Niittylahden uuden koulun suunnittelu aloitetaan välittömästi ja sille varataan riittävästi aikaa. Lisäksi nykyiset varhaiskasvatuspalvelut säilytetään ennallaan. Tämä linjaus muuttaa aiempia investointisuunnitelmia ja aikatauluja huomattavasti. Päätöksen taustalla painoi erityisesti huoli palveluiden saavutettavuudesta sekä alueen lasten koulumatkojen pituudesta.

Lopullinen ratkaisu edellyttää vielä kaupunginhallituksen hyväksyntää. Jos kaupunginhallitus siunaa lautakunnan linjauksen, investointisuunnitelmat etenevät kaupunginvaltuuston käsittelyyn myöhemmin tänä vuonna.