22.5.2025 Joensuun kaupunki - Joensuun seudun yleiskaavatoimikunta: Maakuntakaavan energia- ja maisemaratkaisut sekä yleiskaavan tavoitteet etenivät Joensuun seudulla

Yhteenveto

  • Maakuntakaava 2040:n energia- ja maisemaratkaisut käsittelyssä
  • Joensuun seudun yleiskaava 2040 – Tavoitteet hyväksyttiin
  • Selvitysten ja hankintojen rahoitusmalli vahvistettiin

Maakuntakaava 2040:n energia- ja maisemaratkaisut käsittelyssä

Joensuun seudun yleiskaavatoimikunta käsitteli kokouksessaan maakuntakaava 2040:n toista vaihetta, jonka painopisteenä ovat energia-asiat ja maisemakysymykset. Kaavaehdotus on edennyt päätöksentekovaiheeseen, ja toimikunta tarkasteli ehdotuksen keskeisiä kohtia. Kokouksessa esiteltiin laaja, seudun asukkaiden mieltymyksiä kartoittanut asumisen kysely, johon vastasi 1329 henkilöä. Kyselyn tuloksia hyödynnetään tulevien asumistavoitteiden määrittelyssä ja suunnittelussa. Lisäksi käytiin läpi keväällä laaditut neljä rakennemalliskenaariota, jotka esitellään toimikunnalle syksyllä ja tulevat myös julkisesti nähtäville. Toimikunnalta pyydettiin evästyksiä jatkotyöstöön sekä kehitysideoita uuden toimikunnan toimintaa varten. Kaikki asiat merkittiin tiedoksi päätöksen mukaisesti.

Joensuun seudun yleiskaava 2040 – Tavoitteet hyväksyttiin

Kokouksessa hyväksyttiin Joensuun seudun yleiskaava 2040:n päätavoitteet, jotka ohjaavat koko kaavatyötä. Tavoitteissa painottuvat yhdyskuntarakenteen eheyttäminen, palveluverkkojen tukeminen, liikennejärjestelmän kehittäminen, energiamurros, elinkeinojen ja työpaikka-alueiden kehittäminen sekä luonnon ja ympäristön kestävyys. Päätöstä edelsi laaja osallistamisprosessi, johon sisältyi työpajoja, asiantuntijakuulemisia sekä eri sidosryhmien lausuntoja. Esimerkiksi Joensuun Yrittäjät Ry korosti joustavien kaavaratkaisujen tarvetta yritystoiminnan tukemiseksi ja ELY-keskus ilmastonmuutokseen varautumista. Hyväksytyt tavoitteet suuntaavat alueen kehitystä kohti kestävää elinvoimaa.

Selvitysten ja hankintojen rahoitusmalli vahvistettiin

Toimikunta käsitteli kokouksessa kaavatyöhön liittyviä selvityksiä ja hankintoja. Päätettiin valtuuttaa Joensuun kaupunki toteuttamaan ulkopuolisten selvitysten hankintamenettely koko kaava-aluetta koskien. Selvitys-, hankinta- ja suunnittelukustannukset jaetaan suunnittelualueen asukasmäärän suhteessa: Joensuu 65 %, Kontiolahti 15 %, Liperi 10 %, Outokumpu 5 % ja Polvijärvi 5 %. Asumisen kysely on jo toteutettu ja kustannukset on jaettu sovitulla tavalla. Lisäksi Joensuu on osallistunut Planect-yleiskaavamoduulin kehitystyöhön sekä jättänyt ekologisen kompensaation hankehakemuksen EAKR-ohjelmaan. Tuleviksi yhteisiksi selvitystarpeiksi tunnistettiin liikenneselvitys ja -mallinnus, kestävän liikkumisen selvitys, potentiaalisten teollisuus- ja kemianteollisuusalueiden kartoitus sekä tulevaisuustrendien selvitys. Toimikunta päätti merkitä valmistelun tiedoksi.