Yhteenveto
- Viranhaltijapäätökset
- Joensuun alueellisen jätelautakunnan jätetaksa 1.1.2024 alkaen
- Merkintöjä
- Joensuun alueellisen jätelautakunnan talouden ja toiminnan seuranta
- Oikaisuvaatimus jätelautakunnan päätöksestä Enercet Oy:n osalta
Viranhaltijapäätökset
Joensuun alueellinen jätelautakunta merkitsi tiedoksi jätehuoltosuunnittelijan ajalla 10.11.–29.11.2023 tekemät viisi viranhaltijapäätöstä. Päätöksiin ei esitetty vastalauseita eikä niillä ollut vaikutusta talousarvioon. Kokouksessa todettiin jäsen Sampsa Jääskeläisen poistuneen tämän asian jälkeen klo 17.42.
Joensuun alueellisen jätelautakunnan jätetaksa 1.1.2024 alkaen
Lautakunta hyväksyi uuden jätetaksan voimaan 1.1.2024 alkaen. Jätemaksujen kokonaislinja pysyy lähes ennallaan, mutta perusmaksut alenevat 2 % vuoden 2024 talousarvioennusteiden ja vuoden 2022 ylijäämän perusteella. Kontiolahden ja Liperin kuntaosuus on jatkossa kummassakin 12 000 euroa, kattaen mm. metsäromunkeräyksen.
Jäteastioiden tyhjennysmaksuissa tapahtuu muutoksia: osa pienenee, osa kasvaa astiatyypistä riippuen. Vaarallisen jätteen kuljetuksen maksu nousee 14 %. Jäteastian toimitus- ja vaihtomaksu korotetaan merkittävästi, 35 eurosta 60 euroon.
Jätetaksan uudistuksessa on pyritty yksinkertaistamaan maksurakennetta ja lisäämään läpinäkyvyyttä, vaikka subventioista luopuminen heikentää ohjausvaikutusta. Maksujen perusteita jäteasemilla yhtenäistetään punnitusperusteisesti. Taksalla katetaan kaikki jätehuollon järjestämisestä aiheutuvat kustannukset.
Merkintöjä
Lautakunta merkitsi tiedoksi kaksi oikeuden päätöstä:
- Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituslupahakemuksen sako- ja umpikaivolietteiden kuljetuksen järjestämisestä, joten lautakunnan aiempi päätös jäi lainvoimaiseksi.
- Itä-Suomen hallinto-oikeus kumosi Joensuun kaupungin jätehuoltosuunnittelijan yksityishenkilön jätemaksua koskevan päätöksen ja palautti asian uudelleen käsiteltäväksi.
Molemmat merkittiin tiedoksi ilman lisätoimia.
Joensuun alueellisen jätelautakunnan talouden ja toiminnan seuranta
Lautakunta käsitteli talous- ja toimintaraportin tammi–lokakuulta 2023. Tuotot ja kulut ovat ennakoidusti molemmat 209 000 euroa, mutta kulujen jäädessä arvioitua pienemmiksi netto on nyt plussalla 61 399 euroa – selkeä parannus edellisvuoteen verrattuna. Henkilöstöresurssit ovat nousseet 2,3 henkilötyövuoteen (määräaikaisia ei ole). Mahdollinen ylijäämä huomioidaan tulevien vuosien jätemaksuissa.
Oikaisuvaatimus jätelautakunnan päätöksestä Enercet Oy:n osalta
Enercet Oy vaati lautakuntaa muuttamaan päätöstään tai perustelemaan tarkemmin, miksi yrityksen myymät puristimella ja jalkapoljinavauksella varustetut jäteastiat eivät täytä standardeja (SFS-EN 840 -sarja). Lautakunta hylkäsi oikaisuvaatimuksen yksimielisesti vedoten siihen, ettei sillä ole toimivaltaa määrätä kunnallista jätehuoltoyhtiötä käyttämään muita kuin määräyksissä mainittuja astioita.
Vaikka Enercet viittasi standardointiryhmän lausuntoon, lautakunta katsoi jälkiasennettujen lisäosien turvallisuuden olevan epävarma ja totesi kunnallisen jätehuoltoyhtiön päättävän käytettävistä astiatyypeistä. Oikaisuvaatimus hylättiin toimivallan puutteen ja vaadittujen standardien täyttymättä jättämisen vuoksi.