16.9.2021 Joensuun kaupunki - Joensuun Vesi -liikelaitoksen johtokunta: Joensuun Vesi -liikelaitoksen johtokunta: Syyskauden 2021 päätökset ja linjaukset

Yhteenveto

  • Tiedoksi merkittävät asiat
  • Joensuun Veden osavuosikatsaus ajalta 1.1.–31.7.2021
  • Joensuun Vesi -liikelaitoksen johtokunnan kokousten käytäntöjen yhtenäistäminen
  • Joensuun Veden kokouspäivät syyskaudella 2021
  • Oikaisuvaatimus jäteveden maksuvapautuspäätöksestä
  • Viranhaltijapäätökset
  • Joensuun Veden talouskatsaus ajalta 1.1.–31.8.2021

Tiedoksi merkittävät asiat

Johtokunta merkitsi tiedoksi useita keskeisiä asioita, joilla on vaikutusta Joensuun Vesi -liikelaitoksen toimintaan. Kokouksessa esiteltiin johtokunnan kokouskäytännöt ja perehdytykset, jotta päätöksenteko pysyy jatkossa tehokkaana ja läpinäkyvänä. Lisäksi käytiin läpi liikelaitoksen toimintakatsaus sekä Itä-Suomen hallinto-oikeuden päätös koskien Kontiolahden Sorala-tilan maa-aineslupaa, jolla on vaikutuksia ympäristölupaprosessiin. Kaikki esitetyt asiat päätettiin merkitä tiedoksi ilman jatkotoimenpiteitä, jotta johtokunta pysyy ajan tasalla kaikista toimintaa koskevista tapahtumista.

Joensuun Veden osavuosikatsaus ajalta 1.1.–31.7.2021

Osavuosikatsauksen mukaan Joensuun Veden talous etenee suunnitellusti: vuoden 2021 tulostavoite on 2,65 miljoonaa euroa ja toteuma näyttää vakaalta. Koronapandemian vaikutukset ovat vähentyneet edellisvuoteen verrattuna. Asiakastyytyväisyyskysely on tehty keväällä ja sen tulokset julkaistaan loppukesästä. Vesihuollon tehostamiseksi käyttöön otetaan etäluentateknologiaa.

Investointien osalta Enon vesitornin julkisivun saneeraus kilpailutettiin, mutta tarjous ylitti kustannusarvion ja osallistujia oli vain yksi, joten kilpailutus keskeytettiin ja uutta yleissuunnitelmaa valmistellaan vedentuotannon ja -jakelun järjestämiseksi alueella. Päätettiin myös aloittaa haja-asutusalueen vesihuollon kehittämisen suunnittelu Niittylahden Rantatien alueella sekä hankkia kaksi uutta umpipakettiautoa vanhan kaluston korvaamiseksi. Niinivaaran uuden ylävesisäiliön toteutussuunnitelmaa valmistellaan vuodelle 2022 ja Kuhasalon jätevedenpuhdistamon automaation ohjaustyöt etenevät.

Joensuun Vesi -liikelaitoksen johtokunnan kokousten käytäntöjen yhtenäistäminen

Johtokunta päätti, että kokouskutsut toimitetaan sähköisesti viisi päivää ennen kokousta jäsenille sekä muille läsnäolo-oikeutetuille. Pöytäkirjanpitäjäksi nimettiin asiakirjahallintopäällikkö Anne Lipponen ja varahenkilöiksi Mirja Timonen sekä Tiina Salminen. Pöytäkirjat tarkastetaan heti valmistumisen jälkeen kahden erikseen valitun pöytäkirjantarkastajan toimesta ja allekirjoitetaan ensisijaisesti sähköisesti. Tarkastetut pöytäkirjat sekä viranhaltijapäätökset julkaistaan kaupungin verkkosivuilla kuntalain mukaisesti. Päätös selkeyttää käytäntöjä ja lisää avoimuutta.

Joensuun Veden kokouspäivät syyskaudella 2021

Syyskauden kokoukset pidetään torstaisin klo 18 seuraavasti: 21.10., 18.11. ja 16.12.2021. Tarvittaessa voidaan järjestää ylimääräisiä kokouksia kiireellisissä asioissa. Päätös hyväksyttiin yksimielisesti, mikä takaa ennakoitavan ja sujuvan päätöksenteon syyskaudella.

Oikaisuvaatimus jäteveden maksuvapautuspäätöksestä

Johtokunta hylkäsi hakijan oikaisuvaatimuksen, jossa vaadittiin täyttä vapautusta jätevesimaksusta vesijohtovuodon vuoksi. Vuotovesi ei ollut päätynyt viemäriverkostoon, mutta Joensuun Vesi oli aiemmin myöntänyt puolen maksun hyvityksen (137,23 €). Päätös perustui toimitusehtoihin sekä yhdenvertaisen kohtelun periaatteeseen: aiemmissa vastaavissa tapauksissa hyvitys on myönnetty vain puolesta ylimääräisestä kulutuksesta piilovuodoissa.

Viranhaltijapäätökset

Johtokunta merkitsi tiedoksi aikavälillä 18.5.–30.8.2021 tehdyt 13 viranhaltijapäätöstä eikä ottanut niitä käsiteltäväksi erikseen. Tämä osoittaa luottamusta viranhaltijoiden toimintaan ja mahdollistaa resurssien kohdentamisen tärkeämpiin kehittämishankkeisiin.

Joensuun Veden talouskatsaus ajalta 1.1.–31.8.2021

Talouskatsauksen perusteella liikelaitoksen liikevaihto oli 17,255 miljoonaa euroa (53,2 % vuosiennusteesta) ja liikeylijäämä 3,777 miljoonaa euroa (12,6 % liikevaihdosta). Materiaalikustannukset ja palvelujen ostot kasvoivat edellisvuoteen verrattuna, mutta taloudellinen tilanne pysyy vakaana: ylijäämä ennen satunnaisia eriä oli 2,65 miljoonaa euroa. Johtokunta päätti merkitä talouskatsauksen tiedoksi.