Yhteenveto
- Vesihuoltolaitoksen taksat nousevat vuoden 2027 alussa
- Vuoden 2027 talousarviolle asetettiin 10,8 miljoonan euron toimintakatetavoite
- Puolivuotiskatsaus etenee valtuustolle tiedoksi
Vesihuoltolaitoksen taksat nousevat vuoden 2027 alussa
Kunnanhallitus hyväksyi vesihuoltolaitoksen uudet taksat ja maksujen perusteet 1.1.2027 alkaen. Veden käyttömaksu nousee 10 prosenttia 1,73 euroon kuutiometriltä ja jäteveden käyttömaksu 3,28 euroon kuutiometriltä ilman arvonlisäveroa. Arvonlisäverolliset hinnat ovat vedestä 2,17 euroa ja jätevedestä 4,12 euroa kuutiometriltä.
Perusmaksuja korotetaan 20 prosenttia. Enintään 5 kuutiometrin vesimittariluokassa vesijohdon ja jätevesiviemärin yhteenlaskettu vuosiperusmaksu on 338,69 euroa ilman arvonlisäveroa ja 425,05 euroa arvonlisäverollisena. Paperisena postitse toimitettavasta vesihuoltolaskusta peritään lisäksi 5 euron laskutuslisä, mutta sähköisistä laskutustavoista lisämaksua ei peritä.
Muutosten arvioidaan lisäävän vesihuoltolaitoksen tuloja vuonna 2027 noin 115 000 euroa ilman arvonlisäveroa. Nelihenkisen omakotitaloperheen, jonka vedenkulutus on arviolta 175,2 kuutiometriä vuodessa ja mittariluokka enintään 5 kuutiometriä, vuosikustannus nousee noin 1 079 eurosta noin 1 216 euroon ilman arvonlisäveroa. Arvonlisäverollinen kustannus nousee noin 1 355 eurosta noin 1 527 euroon vuodessa.
Korotuksilla katetaan laitoksen käyttö-, ylläpito- ja huoltokustannuksia, poistoja sekä verkoston ja laitteistojen uusimiseen liittyviä investointeja. Vesihuoltolaitoksella on noin 1,3 miljoonan euron kertynyt alijäämä, ja verkostossa on korjausvelkaa. Asiakkaille tiedotetaan muutoksista vähintään kuukautta ennen voimaantuloa.
Vuoden 2027 talousarviolle asetettiin 10,8 miljoonan euron toimintakatetavoite
Kunnanhallitus hyväksyi vuoden 2027 talousarvion koko kuntaa koskevaksi toimintakatetavoitteeksi enintään 10,8 miljoonaa euroa alijäämäisenä. Palvelualueiden yhteenlasketuiksi toimintatuotoiksi asetettiin 7,8335 miljoonaa euroa ja toimintakuluiksi 18,62 miljoonaa euroa. Kehyksen mukainen toimintakate on 10,7865 miljoonaa euroa alijäämäinen.
Vuoden 2026 talousarvion toimintakate on 11,5 miljoonaa euroa alijäämäinen, joten vuoden 2027 tavoitteena on parantaa toimintakatetta noin 0,7 miljoonalla eurolla. Tavoitteena on, että vuoden 2027 alijäämä jää noin 0,3–0,4 miljoonaan euroon ja että vuosien 2028–2029 taloussuunnitelma laaditaan vähintään tasapainoon.
Kehys edellyttää toimintatuottojen lisäämistä ja toimintakulujen vähentämistä. Valmistelussa huomioitiin vuoden 2025 tilinpäätös, vuoden 2026 talousarvio ja toteutumaennuste sekä sote-tilojen vuokrien muutos. Kehykseen ei sisälly mahdollisia myöhemmin päätettäviä taksankorotuksia.
Puolivuotiskatsaus etenee valtuustolle tiedoksi
Kunnanhallitus hyväksyi vuoden 2026 tammi–kesäkuun osavuosikatsauksen ja päätti saattaa sen kunnanvaltuustolle tiedoksi. Käyttötalous toteutui kokonaisuutena lähellä talousarviota: toimintatuottoja kertyi 4,07 miljoonaa euroa ja toimintakuluja 9,93 miljoonaa euroa. Toimintakate oli 5,86 miljoonaa euroa alijäämäinen.
Alkuvuoden tilikauden tulos oli 0,71 miljoonaa euroa alijäämäinen ja poistoeron muutoksen jälkeen alijäämä 0,58 miljoonaa euroa. Tulokseen vaikuttivat erityisesti kiinteistöverojen painottuminen loppuvuoteen sekä sote-tiloista saatavien vuokratuottojen väheneminen. Koko vuoden tuloksen ennakoidaan olevan noin 0,5 miljoonaa euroa alijäämäinen ja poistoeron muutoksen jälkeisen alijäämän noin 0,3 miljoonaa euroa.
Kunta oli lyhentänyt lainojaan alkuvuonna 0,74 miljoonaa euroa. Kesäkuun lopussa lainaa oli 4,05 miljoonaa euroa eikä uutta lainaa ollut otettu.
