20.10.2026 Joensuun kaupunki - Kasvatus- ja koulutuslautakunta: Iltapäivätoiminnan maksu säilyy 130 eurossa, lukioihin 482 aloituspaikkaa syksylle 2027

Yhteenveto

  • Iltapäivätoiminnan asiakasmaksu ei nouse
  • Nuorisopalkinto myönnetään vuonna 2026
  • Lukioihin ja TUVA-koulutukseen 482 aloituspaikkaa
  • Liikkuvalle harrastus- ja nuorisotyön hankkeelle 20 000 euroa ehdollista rahoitusta
  • Vuoden 2027 talousarvioesitys etenee kaupunginhallitukseen
  • Koulukuljetusperiaatteiden muuttamista ei esitetä

Iltapäivätoiminnan asiakasmaksu ei nouse

Kasvatus- ja koulutuslautakunta päätti yksimielisesti, että iltapäivätoiminnan asiakasmaksu säilyy 130 eurossa kuukaudessa lasta kohden 1.8.2027 alkaen. Toimijoille maksettavia toiminta-avustuksia ei myöskään vähennetä.

Valmistelussa oli esitetty maksun korottamista 57 eurolla 187 euroon kuukaudessa sekä toiminta-avustusten pienentämistä. Muutoksilla tavoiteltiin osuutta yhteensä 72 000 euron tulotavoitteesta, ja vuoden 2027 talousarviossa iltapäivätoiminnan tulotavoitetta oli tarkoitus korottaa 40 000 eurolla. Lautakunta ei hyväksynyt maksukorotusta tai avustusten vähennystä.

Maksunalennusten tulorajat sidotaan jatkossa kulloinkin voimassa olevaan maksuttoman varhaiskasvatuksen tulorajataulukkoon. Maksu voidaan puolittaa, jos perheen tulot alittavat kyseisen tulorajan. Aiemmat iltapäivätoiminnan tulorajat olivat vuodelta 2014.

Nuorisopalkinto myönnetään vuonna 2026

Lautakunta päätti yksimielisesti myöntää vuoden 2026 nuorisopalkinnon kokouksessa käydyn keskustelun perusteella. Palkinnon saaja julkistetaan 27.11.2026.

Nuorisopalkinto on 1 500 euron stipendi, joka voidaan myöntää Joensuussa tehdystä merkittävästä nuorisotoiminnasta tai nuorisotyön hyväksi tehdystä työstä järjestölle, ryhmälle, yhteisölle tai yksityiselle henkilölle.

Lukioihin ja TUVA-koulutukseen 482 aloituspaikkaa

Lautakunta hyväksyi yksimielisesti Joensuun kaupungin lukioiden ja tutkintokoulutukseen valmentavan koulutuksen aloituspaikat syksylle 2027. Aloituspaikkoja on yhteensä 482.

Joensuun lyseon lukion yleislinjalle tulee 135 paikkaa ja IB-linjalle 30 paikkaa. Joensuun yhteiskoulun lukion yleislinjalle tulee 144 paikkaa, musiikin ja ilmaisun linjalle 26 paikkaa sekä urheilulinjalle 40 paikkaa. Pyhäselän lukioon tulee 32 paikkaa ja Joensuun Aikuislukion tutkintokoulutukseen valmentavaan koulutukseen 75 paikkaa.

Lyseon lukion IB-linjan paikkamäärä kasvaa nykyisestä 27 paikasta 30 paikkaan. Muut aloituspaikkamäärät säilyvät ennallaan.

Liikkuvalle harrastus- ja nuorisotyön hankkeelle 20 000 euroa ehdollista rahoitusta

Lautakunta päätti yksimielisesti myöntää kaupungin perintörahastosta 20 000 euroa Onnellinen joensuulainen lapsi -hankkeeseen. Myöntäminen edellyttää, että hanke saa ulkopuolisen rahoituksen.

Hankkeen kokonaiskustannukset ovat 120 000 euroa vuosina 2027–2028. Onnellisuusrahastosta haetaan 100 000 euroa ja perintörahaston osuus on 20 000 euroa. Rahoituksesta kohdistuu vuodelle 2027 yhteensä 75 000 euroa ja vuodelle 2028 yhteensä 45 000 euroa.

Hankkeessa pilotoidaan liikkuvaa harrastus- ja nuorisotyön toimintamallia Joensuun kantakaupungin alueilla. Toiminta suunnataan erityisesti 4.–7.-luokkalaisille, joilla ei ole säännöllistä harrastusta tai joiden vapaa-ajan mahdollisuudet ovat rajalliset. Painopistealueita ovat Karsikko, Karhunmäki, Nepenmäki ja Marjala. Hankkeeseen palkataan kaksi hanketyöntekijää, ja siinä arvioidaan, soveltuuko malli kaupungin laajaan kaupunkirakenteeseen sekä voidaanko siitä muodostaa pysyvä toimintamalli.

Vuoden 2027 talousarvioesitys etenee kaupunginhallitukseen

Lautakunta hyväksyi yksimielisesti muutetun vuoden 2027 talousarvioesityksen ja esittää sen hyväksymistä kaupunginhallitukselle sekä edelleen kaupunginvaltuustolle. Päätös ei ole vielä kaupunginvaltuuston lopullinen talousarviopäätös.

Muutoksella koulutus- ja nuorisopalvelujen toimintakatetta parannetaan 40 000 eurolla, koska iltapäivätoiminnan asiakasmaksuja ei koroteta. Tämä tarkoittaa, että palvelualueen menot ovat tai tulot jäävät 40 000 euroa alkuperäistä esitystä suuremmiksi.

Hyvinvoinnin toimialalle esitetään 8,335 miljoonan euron toimintatuloja, 187,535 miljoonan euron toimintamenoja ja 179,200 miljoonan euron toimintakatetta. Lautakunnan investointimenoiksi esitetään 200 000 euroa ja investointituloiksi 20 000 euroa. Varhaiskasvatuksen 200 000 euron investointimääräraha kohdennetaan Noljakan päiväkodin kalustamiseen ja varustamiseen.

Koulutus- ja nuorisopalvelujen menoja tarkennetaan muun muassa vähentämällä ateria-, siivous- ja kuljetuspalvelujen menoja 43 000 eurolla sekä monikielisen opetuksen kustannuksia 140 000 eurolla. Kotikuntakorvauksiin lisätään 116 000 euroa ja työhyvinvointirahan jakoperusteiden tarkennus lisää määrärahaa 31 000 euroa. Varhaiskasvatuksessa ateria-, siivous- ja kuljetuspalvelujen menoja vähennetään 31 000 euroa, kun taas työhyvinvointirahan tarkennus lisää määrärahaa 35 000 euroa ja henkilöstökulujen tarkennus 92 000 euroa.

Esityksessä varaudutaan lapsi- ja oppilasmäärien vähenemiseen. Iiksenvaaran ja Rekivaaran koulut lakkautuvat kevätlukukauden 2027 jälkeen, ja Niittylahden koulu siirtyy väistötiloihin uuden koulun rakentamisen ajaksi. Penttilän päiväkodin laajennus otetaan käyttöön tammikuussa 2027. Noljakan uuden päiväkodin valmistuttua Äkkiväärän ja Tarpojan päiväkodit lakkautetaan.

Toiminnallisissa tavoitteissa painotetaan lukutaitoa, hyvinvointia ja kielitietoisuutta. Varhaiskasvatuksen osallistumisasteen tavoitteeksi asetetaan vähintään 90 prosenttia 1–6-vuotiaista, ja huoltajien tyytyväisyyden tavoitteeksi vähintään 4,4 asteikolla 1–5.

Koulukuljetusperiaatteiden muuttamista ei esitetä

Lautakunta päätti esittää kaupunginhallitukselle vastauksen valtuustoaloitteeseen, joka koskee koulukuljetuskriteerien joustavuuden lisäämistä. Hyväksytyn vastauksen mukaan nykyisiä koulukuljetusperiaatteita ei ole lapsivaikutusten arvioinnin perusteella välttämätöntä muuttaa.

Joensuu järjestää maksuttoman koulukuljetuksen esioppilaille ja 1.–2.-luokkien oppilaille, kun koulumatka ylittää kolme kilometriä, sekä 3.–9.-luokkien oppilaille, kun matka ylittää viisi kilometriä. Kuljetus voidaan myöntää tapauskohtaisesti myös silloin, kun koulumatka on oppilaan iän tai muiden olosuhteiden vuoksi liian vaikea, rasittava tai vaarallinen.

Lautakunta katsoi, ettei kuljetusrajan läheisyys yksin voi muodostaa kuljetusoikeutta ilman kaikille yhdenmukaisesti sovellettavaa perustetta. Nykyinen koulumatka mitataan lyhintä jalankulkukelpoista, turvallista ja yleisessä käytössä olevaa reittiä pitkin tontin rajalta koulun portille. Ovelta ovelle tehtävän mittauksen arvioitiin edellyttävän uusia tarkkoja määritelmiä ja lisäävän hallinnollista työtä.

Jasmin Pyöriäisen ehdotus asian palauttamisesta joustovyöhykkeen selvittämiseksi hävisi äänestyksessä 6–5. Lautakunta hyväksyi sivistys- ja hyvinvointijohtajan päätösehdotuksen, ja asia etenee kaupunginhallitukseen.