19.8.2026 Kontiolahden kunta - Ympäristölautakunta: Rakentamisluvat Kuivalassa ja Selkiellä pysyivät voimassa oikaisuvaatimuksista huolimatta

Yhteenveto

  • Oikaisuvaatimus Kuivalan asuinrakennuksen rakentamisluvasta hylättiin
  • Selkien riihen rakentamislupa pysyi voimassa
  • Riihen rakentaminen voidaan aloittaa ennen luvan lainvoimaisuutta

Oikaisuvaatimus Kuivalan asuinrakennuksen rakentamisluvasta hylättiin

Ympäristölautakunta hylkäsi rajanaapurin oikaisuvaatimuksen ja piti voimassa rakentamisluvan 2026-41. Lupa koskee asuinrakennuksen ja maalämpöjärjestelmän rakentamista Kuivala-kiinteistölle Pielisjoen rantayleiskaavan alueella.

Lautakunnan mukaan hanke on rantayleiskaavan, rakentamislain ja kunnan rakennusjärjestyksen mukainen. Rakentaminen ei muodosta uutta rakennuspaikkaa eikä lisää rantarakennuspaikkojen määrää. Kuivala- ja Kivimäki-kiinteistöjen alueelle aiemmin sijoittunut rakennuspaikka on jakautunut kiinteistöjen kesken, ja Kivimäki-kiinteistön omistaja antoi suostumuksensa luvan hakemiseen. Samalla Kivimäki-kiinteistön mahdollisuus hyödyntää samaa rakennuspaikkaa poistuu.

Rakentamisluvassa hyväksyttiin vähäinen poikkeaminen rantaviivaetäisyydestä: asuinrakennus sijoittuu noin 45 metrin päähän rantaviivasta, kun kaavassa edellytetään 50 metrin etäisyyttä. Sijoittamista perusteltiin maaston korkeussuhteilla, rakennuspaikan kantavuudella sekä piha- ja kulkuyhteyksillä. Rakennus sijoittuu noin 13 metrin päähän naapurin rajasta ja noin 38 metrin päähän naapurin asuinrakennuksesta. Lupaan sisältyy velvoite istuttaa suojapuustoa rakennuksen ja rajan väliin sekä rantaan.

Lautakunta hylkäsi myös väitteen kaavoituspäällikön esteellisyydestä. Sen mukaan maanomistajalle annettu ennakkoneuvonta rakentamismahdollisuuksista kuului virkatehtäviin eikä aiheuttanut esteellisyyttä. Aiemmin tehdyt hakkuut eivät lautakunnan mukaan olleet peruste luvan kumoamiselle, koska puuston poisto ei kuulunut lupahakemuksen suunnitelmiin.

Selkien riihen rakentamislupa pysyi voimassa

Ympäristölautakunta hylkäsi naapureiden oikaisuvaatimuksen ja piti voimassa rakentamisluvan 2026-53. Lupa koskee 32 neliömetrin suuruisen yksikerroksisen kylmän talousrakennuksen eli riihen rakentamista Selkien maisemallisesti arvokkaalle alueelle.

Rakennuspaikka sijaitsee valtakunnallisesti arvokkaalla VAMA 2021 -maisema-alueella, Joensuun seudun yleiskaavan maisemallisesti arvokkaalla peltoalueella ja suunnittelutarvealueella. Lautakunnan mukaan yli yhdeksän hehtaarin palsta täyttää alueella edellytetyn vähintään yhden hehtaarin rakennuspaikan koon. Rakennus sijoittuu peltoalueen reunalle metsäsaarekkeen ja olemassa olevien pihapiirien tuntumaan.

Lautakunta katsoi, että rakennus on kooltaan ja vaikutuksiltaan vähäinen sekä soveltuu sijoitukseltaan ja ulkoasultaan alueen rakennettuun ympäristöön. Rakennuksen korkeusasema ja sijainti varmistetaan luvan ehtojen mukaisesti kunnan mittaryhmän toimesta. Pohjois-Karjalan alueellinen vastuumuseo arvioi rakennuksen maisemavaikutuksen vähäiseksi, mutta piti bitumipaanukatetta perinteiseen ympäristöön huonosti sopivana. Lupa- ja valvontavirasto ei nähnyt hankkeelle estettä.

Lautakunta totesi, ettei rakennus vaikeuta kaavoitusta, tulevaa alueidenkäyttöä, mahdollista kevyenliikenteenväylää tai yleiskaavan ohjeellisen ulkoilureitin toteuttamista. Yksityistien varteen ei tiehoitokunnan mukaan ole vireillä kevyenliikenteenväylähanketta. Naapureita kuultiin uudelleen, ja kuuleminen kattoi 11 rajanaapuria tai rakennuspaikalle näköyhteydessä olevaa naapuria. Päätös annetaan 21.8.2026.

Riihen rakentaminen voidaan aloittaa ennen luvan lainvoimaisuutta

Ympäristölautakunta hylkäsi naapureiden oikaisuvaatimuksen ja pysytti rakennustarkastajan päätöksen, jolla myönnettiin aloittamisoikeus Selkien riihen rakentamiselle ennen rakentamisluvan lainvoimaisuutta. Päätös annetaan 21.8.2026.

Aloittamisoikeus koskee 32-neliöisen kylmän talousrakennuksen siirtämistä ja rakentamista. Lautakunta hyväksyi perustelluksi syyksi sen, että riihi on siirrettävä ennen talvea katon, perustusten tai alahirsien vaurioitumisen estämiseksi. Hakija on asettanut aloittamisoikeudelta edellytetyn vakuuden mahdollisten haittojen, vahinkojen ja kustannusten korvaamiseksi.

Lautakunnan mukaan erillistä naapureiden kuulemista ei vaadita aloittamisoikeutta ratkaistaessa, koska naapurit oli kuultu varsinaisen rakentamisluvan käsittelyssä. Rakennuspaikka on esitetyn selvityksen mukaan ennallistettavissa, jos rakentamislupa myöhemmin kumotaan tai sitä muutetaan. Lautakunnan mukaan työn aloittaminen ei siten tee mahdollista muutoksenhakua hyödyttömäksi.