Paateri | Eva Ryynänen

Paateri | Eva Ryynänen

Paateri on tunnetun kuvanveistäjän Eva Ryynäsen (1915–2001) vaikuttava taiteilijakoti ja ateljee, joka sijaitsee Vuonisjärvellä, lähellä Vuonislahden kylää, noin 27 kilometriä Lieksan keskustasta. Paaterissa voi aistia vahvasti Eva Ryynäsen taiteellisen kädenjäljen ja tutustua hänen ainutlaatuiseen elämäntyöhönsä, jonka materiaalina oli pääasiassa puu. Ryynäsen veistokset kuvaavat usein lapsia, eläimiä, luontoa, satuhahmoja, suomalaista mytologiaa ja maalaiselämän askareita.

Paaterin kokonaisuuteen kuuluvat Eva Ryynäsen koti, ateljee, Paaterin kirkko sekä galleriakahvila. Kohde tarjoaa vierailijoille ainutlaatuisen mahdollisuuden perehtyä Eva ja Paavo Ryynäsen elämäntarinaan aidossa ympäristössä oppaan johdolla. Kierroksen päätteeksi galleriakahvilassa voi nauttia herkullisen piirakan tai muita leivonnaisia.

Talvikauden aukioloajat ja hinnat: Paateri on avoinna hiihtolomaviikoilla 8–10 (17.2.–7.3.2025) joka päivä klo 10–16.

Pääsymaksut talvikaudella:

  • Aikuiset 9 €

  • Opiskelijat, eläkeläiset ja ryhmät 7 €/hlö

  • Alle 18-vuotiaille vapaa pääsy

Kesäkauden aukioloajat ja hinnat: Paateri on avoinna päivittäin 15.5.–15.9.2025 klo 10–18. Suljettu juhannusaattona 20.6.2025.

Kesäkauden pääsymaksut:

  • Aikuiset 11 €/hlö

  • Ryhmät (vähintään 10 maksanutta) 9 €/hlö

  • Opiskelijat ja eläkeläiset 9 €/hlö

  • Alle 18-vuotiaat lapset maksutta

Kausiliput:

  • Kausilippu 16 €/hlö (voimassa 15.5.–15.9.)

  • Yhteiskausilippu Paateri-Pielisen museo 22 €/hlö (Paaterissa viikoilla 8–10 ja 15.5.–15.9., Pielisen museossa 15.5.–15.9.)

  • Yhteislippu Paateri-Pielisen museo 18 €/hlö (voimassa 15.5.–15.9.) Yhteislipun ostajalle SuperPUU-näyttely Pielisen museossa hintaan 6,50 €/hlö (15.5.–30.9.)

Paateri on avoinna ryhmille (yli 10 hlöä) myös aukioloaikojen ulkopuolella ennakkovarauksesta. Opastukset sisältyvät kesäkaudella lipun hintaan. Ryhmävaraukset ja vierailut aukioloaikojen ulkopuolella tehdään Pielisen museon kautta: puh. 040 1044 151, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai Paaterin puhelimeen 040 1044 055.

Pääsymaksuton päivä on 15.6. Eevan ja Paavon päivänä Eva Ryynäsen syntymäpäivän kunniaksi.

Paateri kuuluu Museokortti-kohteisiin (www.museokortti.fi) sekä Bikeland- ja Pohjois-Karjalan Reissukyyti -kohteisiin (www.bikeland.fi, www.reissukyyti.fi).

Uutta Paaterissa: Kesäkaudella Paaterin puutavaravarastossa esitetään non-stopina dokumenttielokuva ”Taiteilijakoti Paateri – Kauneuden kosketus”, joka kertoo Eva ja Paavo Ryynäsen elämästä ja rakkaudesta. Elokuva kestää noin 22 minuuttia ja on nähtävissä vain Paaterissa.

Yhteystiedot
Paateri 21, 81560 Vuonisjärvi
Puh. 040 104 4055

 

{gallery}stories/kuvat/lieksa/paateri/yleinen{/gallery}

Paaterin kirkko

Paaterin kirkko valmistui vuonna 1991. Kirkko on vuokrattavissa häihin ja muihin yksityistilaisuuksiin ympäri vuoden. 

{gallery}stories/kuvat/lieksa/paateri/kirkko{/gallery}

Galleria-kahvila

Galleria-kahvilassa on esillä Eva Ryynäsen veistoksia. 

{gallery}stories/kuvat/lieksa/paateri/galleria{/gallery}

Ateljee

Eva Ryynäsen ateljee sijaitsee entisessä navetassa.

{gallery}stories/kuvat/lieksa/paateri/ateljee{/gallery}

Koti

{gallery}stories/kuvat/lieksa/paateri/koti{/gallery}