Aika: su 22.11.2026, su klo 13–16 (pihapiirin jouluvalot sytytetään klo 14)
Paikka: Seurojentalon pihapiiri, Vuonislahdentie 181, Vuonislahti (Lieksa)
Järjestäjä: Vuonislahden kylä: ilmoitus kylän sivustolla, jonka yhteystaho on Vuonislahden kyläseura ry. Joulutuvan pitävät Vuonislahden martat.
Kello 14 syttyvät jouluvalot Vuonislahden seurojentalon pihapiirissä, ja sitä ennen ja sen jälkeen riittää tekemistä koko perheelle. Joulunavausta vietetään sunnuntaina 22. marraskuuta kello 13–16 osoitteessa Vuonislahdentie 181.
Joulutuvassa martat tarjoilevat joulupuuroa, joulutorttuja ja pipareita, ja juomaksi saa kahvia tai teetä. Samassa tuvassa pääsee myös askartelemaan. Pihalla pikkuväkeä odottaa temppurata, jonka suorittaneille joulumuori jakaa karkkeja, ja hän ehtii myös tarinoida lasten kanssa.
Ohjelmassa on lisäksi taatelikakkuarvonta ja joulukoristekirppis, josta voi löytää kotiin uuden vanhan koristeen.
Lisätiedot ja muutokset: vuonislahti.fi. Tiedot tarkistettu 1.11.2026.
